آبگرمکن خورشیدی کوئل دار

معرفی آبگرمکن خورشیدی کویل دار

آبگرمکن خورشیدی کویل دار جزو آبگرمکن های نوع ترموسیفون لوله خلاء می باشد که علاوه بر گرمایش آب مصرفی، قابلیت گرمایش محیط و تامین آب گرم پرفشار را دارا می باشد. با توجه به دارا بودن کویل مسی جهت گرمایش هر چه سریع تر آب مصرفی به آبگرمکن های خورشیدی کویل دار معروف شده اند. کویل مسی موجب می شود که آب سرد وارد شده با سرعت بیشتری افزایش دما پیدا کرده و خارج شود. به همین دلیل قابلیت تامین آب گرم پر فشار و گرمایش محیط را دارد.

موارد مصرف و خصوصیات

آبگرمکن خورشیدی کویل دار دارای ظرفیت های ۱۵۰ تا ۳۰۰ لیتری می باشد و  برای استفاده در مکان هایی  که نیازمند آب گرم پر فشار و یا گرمایش محیط می باشند، توصیه می شود. جهت استفاده از این آبگرمکن برای تامین گرمایش محیط الزاما نیازمند محاسبات دقیق و همچنین طراحی مناسب می باشد. آبگرمکن خورشیدی کویل دار  در پارک ها، جاذبه های طبیعی، کمپ های کوهپیمایی، اکتشافاتی، مناسب و قابل حمل برای عشایر، به عنوان گرمایش استخر در فصل سرد، گرمایش و همچنین آب مصرفی منزل، از کاربردهای این آبگرمکن خورشیدی است.

چگونگی عملکرد

نحوه ی عملکرد

عملکرد آبگرمکن خورشیدی کویل دار به گونه ای است که آب سرد وارد مخزن اصلی دارای کویل مسی می شود و پس از گردش در کویل مسی به وسیله ی آن گرم شده و به سرعت خارج می شود . بالا بودن سرعت تامین آب گرم مصرفی از خصوصیات بارز این دستگاه می باشد. فشار آب ورودی و خروجی برابر فشار آب شبکه می باشد و در نتیجه مشکل کم بودن فشار آب خروجی در این مدل وجود ندارد. مکانیزم کلی آبگرمکن های خورشیدی شبیه هم هست و فقط در طریقه ی گرم کردن با هم تفاوت دارند.

نکات نصب

نحوه ی استقرار آبگرمکن باید به طرف جنوب جغرافیایی باشد چون بهترین سمت از نظر دریافت انرژی خورشیدی می باشد.
در بالاترین ارتفاع پشت بام نصب، و از اطراف محدودیت دریافت نور نداشته باشد.
در اجرای آبگرمکن های خورشیدی به حداقل فضای مورد نیاز جهت نصب آبگرمکن روی بام باید توجه داشت.

ویژگی های ساختاری و نکات نصب

این آبگرمکن دارای دو مخزن خارجی و داخلی می باشد. مخزن داخلی استینلس استیل ۳۰۴ بوده و با گرید بهداشت تولید گردیده است. همچنین مخزن خارجی گالوانیزه به وسیله ی فوم پلی یورتان فشرده با ضخامت ۵۰ میلی متر عایق شده است و موجب حفظ دمای آب گرم تولید شده می شود. لوله های خلا ضدیخ بوده و در زمستان دچار مشکل نمی شود.