هیتر گازی

آیا با انواع هیترگازی آشنایی دارید؟ هیترگازی دودکش دار عملکرد مطلوبی دارد یا هیترگازی بدون دودکش؟ مزایا و معایب هیترگازی چیست و چگونه عمل می کند؟ اینها سوالاتی هستند که مصرف کنندگان در زمان خرید هیترگازی با آن مواجه می شوند.در این مقاله سعی داریم با انواع هیترگازی آشنا شویم و مزایا و معایب آن را بررسی کنیم.

هیتر گازی چیست؟

هیترگازی یک نوع سیستم گرمایشی بوده که مستقل از سیستم موتور خانه ی مرکزی عمل می نماید. این سیستم گرمایشی هوا را مستقیم گرم می کند به عبارت دیگر می توان گفت عملکرد این سیستم به صورت موضعی است. با توجه به اینکه روش های بسیاری به جهت تامین گرمایش محیط وجود دارد، هیترگازی یکی از مناسب ترین روش ها به جهت گرم نمودن محیط نیز می باشد. هیتر گازی به وسیله ی فن دمنده که در قسمت پشتی آن تعبیه شده است باد گرم را به فضا پرتاب می نماید. شایان ذکر است که در برخی از هیتر های گازی با کنترل اتوماتیک دما قادر به کنترل نمودن دمای فضا می باشد.

هیتر های گازی چند نوع هستند؟

به طور کلی می توان گفت که هیتر های گازی به سه نوع فن دار، بدون فن و تابشی تقسیم بندی می شوند.

هیتر گازی
هیترگازی فن دار

هیتر گازی فن دار

در اصل می توان گفت هیتر گازی فن دار یک نوع هیتر کارگاهی بوده که به جهت تامین هوای گرم مکان های صنعتی، انبارها، سوله ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم گرمایشی به وسیله ی فن دمنده هوای گرم را به سمت محیط پرتاب می نماید. از جمله مزایای هیتر گازی فن دار می توان به تعیین جهت پرتاب گرما اشاره کرد که به صورت ۴ جهته است. این نوع هیتر ها دارای ترموستات محیطی می باشند که به طور اتوماتیک در زمان هایی که اکسیژن محیط کاهش پیدا می کند موجب خاموش شدن هیتر می گردد.

هیترگازی بدون فن

این نوع هیتر ها تقریبا شبیه به هیتر های گازی فن دار هستند با این تفاوت که در ساخت آنها به جهت انتقال گرما، از فن استفاده نشده است و روشن بودن فن کاملا اختیاری است. یکی از اصلی ترین مزایای هیتر گازی بدون فن نسبت به هیتر گازی فن دار بی صدا بودن این سیستم گرمایشی می باشد که آن هم به علت عدم نیاز به روشن بودن فن می باشد. این نوع هیتر ها نسبت به هیتر های فن دار در سایز های بزرگتری طراحی و تولید می شوند.

هیتر گازی
هیترگازی تابشی

هیترگازی تابشی

هیتر های گازی تابشی اجسام، افراد و ماشین آلات را به وسیله ی تابش گرما گرم می کنند. طرز کار این هیتر ها به این گونه است که تشعشعات فرو سرخ تبدیل به گرما شده و در افراد احساس گرما را ایجاد می نمایند. به طور مثال در یک سوله که افراد فقط به دور یک میز در منطقه ی مشخصی فعالیت دارند استفاده از هیتر گازی تابشی می تواند بسیار به صرفه و کارآمد باشد زیرا با بکارگیری این سیستم تنها محل فعالیت افراد گرم می شود و سایر قسمت های سوله و هم چنین حجم هوای موجود در سالن گرم نمی گردد.

هیترگازی دودکش دار یا بدون دودکش؟

در مکان هایی که امکان نصب هیتر های گازی دودکش دار فراهم باشد نصب این نوع بخاری گازی نسبت به نصب بخاری گازی بدون دودکش در اولویت قرار دارد. اما امروزه متاسفانه در بسیاری از اماکن مصرف کننده به دلیل عدم وجود دودکش مجبور به استفاده از هیترگازی بدون دودکش می شود. در استفاده از هیترگازی بدون دودکش می بایست یک سری نکات ایمنی به جهت جلوگیری از اتفاقات احتمالی رعایت گردد. لازم به ذکر است که از هیتر گازی بدون دودکش در مکان های بسته نظیر اتاق که هوا در رفت و آمد نیست استفاده نشود.

معایب هیترگازی بدون دودکش

عدم وجود دودکش به این معناست که انتشار گاز حاصل از فرایند سوخت هیتر به درون محوطه باز می گردد.

این نوع هیتر ها مقدار کمی مونوکسید کربن و اکسید نیتروژن تولید می کنند که ممکن است همین مقدار کم مشکلاتی را برای افرادی که تنگی نفس و یا آلرژی دارند ایجاد نماید.

این هیتر ها برای استفاده در مکان هایی که تهویه مناسب ندارند گزینه ی مناسبی به شمار نمی رود و توصیه می شود از هیتر برقی و یا هیتر گازی دودکش دار استفاده شود.

مزایای هیترگازی بدون دودکش

هیتر های گازی بدون دودکش پرتابل بوده بنابراین مصرف کننده قادر به حرکت دادن در جهات مختلف هیتر می باشد.

این نوع هیتر ها بسیار کار آمد هستند به طوری که می توان گفت تقریبا ۹۰ درصد حجم انرژی گاز را به گرما تبدیل می نمایند.

هیتر های گازی بدون دودکش از ایمنی بسیار بالایی برخوردارند به طوری که در صورت رخ دادن اتفاقات خطرناک، هیتر بطور اتوماتیک خاموش می گردد.

این نوع هیتر ها قیمتی ارزان تر از هیتر های برقی دارند.

هیتر گازی
هیتر گازی