در گذشته معماران و طراحان داخلی ساختمان به طراحی سقف ساختمان زیاد توجه نمی کردند و تزئینات سقف ساختمان نهایتا به گچ بری های سنتی و مدرن خلاصه می شد چرا که ایجاد سقف با تزئینات زیبا، هم هزینه زیادی در برداشت و هم در صورت آسیب دیدگی تعمیر آن مشکل بود. اما اکنون با استفاده از روش سقف کشسانی می توان طرح های زیبایی را روی سقف پیاده کرد. سقف کشسانی یک فناوری جدید و بسیار جذاب برای پوشش های داخلی ساختمان است که با استفاده از تکنولوژی چاپ بر بروی پارچه PVC و استفاده از سیستم گرمایشی جت هیتر انجام می گیرد، جت هیتر گاز مایع G30k به دلیل ظرفیت حرارتی پایین و همچنین وزن کم و قابل حمل بودن آن گزینه مناسبی برای اجرای تکنولوژی سقف کشسانی می-باشد. در واقع سقف کشسانی نوعی سقف کاذب است که ساختار انعطاف پذیری دارد، از این تکنولوژی علاوه بر سقف می توان روی دیوارها هم استفاده کرد و فضایی جذاب و دلنشین را به وجود آورد، این راهکار از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است و احتیاجی به گچ بری ندارد.

کاربرد جت هیتر در سقف کشسانی

براینصب سقف کشسان از پارچه PVC استفاده می شود. اندازه این پارچه کوچک تر از مساحت مورد نیاز است، همانطور که از اسم آن مشخص است با استفاده از کشش، پارچه را به اندازه مساحت مورد نیاز کش می دهند این کشش با استفاده از حرارت دادن به آن قابل انجام است. گرمای حرارتی باید به مراتب از گرمای محیط بیشتر باشد پس باید از یک دستگاه حرارتی مناسب با اینکار استفاده شود. جت هیتر دستگاهی با حرارت بالا است که انرژی گرمایی مورد نیاز برای محیط های با مساحت بالا را به راحتی تامین می کند، بیشتر در مکان های صنعتی به کارمی رود، نمونه جدیدی از جت هیترها به نام جت هیتر گاز مایع G30k ساخته شده است و مناسب ترین گزینه برای کار سقف کشسانی می باشد چرا که با توجه به ظرفیت حرارتی پایین و مصرف سوخت پایین و همچنین قابل حمل بودن آن به دلیل وزن کم بهترین گزینه برای کاربرد در صنعت سقف کشسانی می باشد.

مراحل نصب سقف کشسانی

ابتدا پروفیل های نگهدارنده را باید در محلی که سقف کشسان روی آن قرار بگیرد نصب کرد این پروفیل ها باید در فاصله های مشخصی از هم قرار بگیرند چرا که فاصله زیاد بین آن ها باعث ایجاد درز می شود. نکته ای که در هنگام نصب پارچه پی وی سی باید به آن توجه کرد این است که پارچه پی وی سی به جسم تیز مانند چاقو و ابزار نوک تیز حساس است و برخورد با آن باعث آسیب دیدگی پارچه می شود.
روش نصب سقف کشسان به این صورت است که پارچه پی وی سی را با استفاده از تعدادی گیره که به آن وصل شده است از دو سمت مقابل به دیوار نصب می کنند، در هنگام نصب باید حتما از دستگاه گرمایشی مانند جت هیتر استفاده کرد با استفاده از این دستگاه حرارت را که به صورت باد است به تمام نقاط پارچه می تابانن تا پارچه به اندازه مورد نظر کش بیاید. پس از نصب لبه های پارچه بقیه قسمت ها را نیز باید با استفاده از کارتک نصب کرد.
نکته مهم دیگر در راه اندازی سقف کشسانی نور پردازی آن است. محل قرارگیری لامپ ها در پشت سقف کشسانی است، فاصله بین لامپ ها معمولا ۱۵ سانتی متر است ولی این فاصله ثابت نیست و به مواردی همچون ابعاد و قدرت لامپ بستگی دارد پس از اتمام نور پردازی، سقف کشسانی نصب و آماده استفاده می باشد.

مزایا و معایب سقف کشسانی

مزایا:

  • امکان ساخت سقف کشسانی بدون شکل هندسی
  • جنس آن از نانو و ضد گرد و غبار است
  • دارای طرح و شکل­های متنوع
  • نصب سریع و آسان
  • قابل شست و شو
  • بسیار سبک است
  • نسوز

معایب:

  • مقاومت آن در برابر اجسام نوک تیز کم است و آسیب پذیر می­باشد.