معرفی هیتر برقی

هیتر برقی چیست؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که در مناطقی که گاز وجود ندارد به جهت تامین گرمایش آن محیط از چه وسیله ی گرمایشی استفاده می گردد؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که هیتر های برقی بهترین گزینه به جهت استفاده در مناطقی است که انرژی گاز وجود ندارد. حال شاید این پرسش یه وجود بیاید که هیتربرقی چیست؟ هیتر برقی وسیله ای است که جریان الکتریکی را پس از دریافت از پریز برق به گرما تبدیل می نماید. گرمای به دست آمده به وسیله ی عبور جریان از موادی که از مقاومت الکتریکی بسیار بالایی برخوردار است تولید می گردد. به همین علت عملکرد این سیستم گرمایشی هم چون تجهیزات برقی حرارتی از جمله اتو های برقی می باشد. در ادامه به نقد و بررسیهیتر برقیمی پردازیم.

اصول عملکرد هیتر برقی

نحوه ی عملکرد این سیستم گرمایشی بدین گونه است که ترموستات بر روی دمای مناسب تنظیم می شود. در صورتی که دمای اتاق کمتر از این مقدار باشد ترموستات مدار را وصل نموده و موجب روشن شدن اولین مدار حرارتی موجود در کوره می گردد.

انواع هیتر برقی

هیتر های برقی به ۳ دسته هیتر تابشی، هیتر فن دار و هیتر کانوکتور تقسیم بندی می شوند.

هیتر برقی تابشی

همانطور که از نام این هیتر پیداست بر خلاف دیگر هیتر های برقی این بخاری از طریق تابش گرما به محیط، عمل می نماید. در ساخت هیتر های تابشی از چندین المنت استفاده شده و یک سطح بازتابنده در قسمت پشتی المنت ها قرار داده شده است. در این نوع هیتر ها میزان گرمایش دستگاه مورد نظر به وسیله ی قطع و وصل جریان در المنت ها کنترل می گردد. این امر به وسیله ی گیج و یا برد های کنترل کننده به صورت دستی یا اتوماتیک صورت می پذیرد. هیتر تابشی شامل میله های گرم کن است که رشته سیم هایی با مقاومت بسیار بالا به دور این میله ها پیچیده شده است. و در اطراف آن سطح صیقلی به جهت بازتاب انرژی گرمایی به سمت محیط قرار داده شده است.

هیتر فن دار

هیتر های برقی فن دار مانند بخاری برقی تابشی دارای المنت بوده با این تفاوت که بجای آنکه گرما به وسیله ی سطح بازتابنده به محیط انتقال داده شود، به وسیله ی فن به محیط پرتاب می گردد از این رو راندمان گرمای این بخاری ها نسبت به هیتر های برقی تابشی بالاتر است. هیتر های برقی فن دار به جهت تنظیم گرما و خاموش شدن دستگاه در صورت گرم شدن بیش از حد دارای ترموستات هستند. لازم به ذکر است که این سیستم گرمایشی به لحاظ امنیت در رده ی بالاتری نسبت به هیتر های تابشی هستند از این رو طرفداران بیشتری در بازار دارند. لازم به ذکر است که این سیستم گرمایشی با پخش کردن هوای گرم شده به طور یکنواخت از انباشته شدن هوای گرم به شکل لایه های هوای گرم در قسمت زیرین سقف جلوگیری به عمل می آورد.

اثر بخشی خارق العاده هیتربرقی بر گرمایش محیط

هیتر برقی کانوکتور

در ساخت این سیستم گرمایشی نیز مانند دو مورد قبلی به جهت گرمایش از المنت استفاده شده است. این بخاری برقی هم به صورت فن دار و هم به صورت تابشی نیز قابل ساخت است. اگر مانند هیتر تابشی ساخته شوند کاملا بی صدا بوده  و مانند هیتر تابشی عمل می نماید اما اگر در ساخت آن از فن استفاده شود، مانند بخاری های فن دار صدای فن به وضوح شنیده می شود. لازم به ذکر است که این نوع هیتر ها در اسیز و ابعاد بزرگتری نسبت به هیتر های فن دار طراحی و تولید می شوند.

نکات طلایی در انتخاب و خرید هیتر برقی

به جهت انتخاب هیتر برقی متناسب با محیط مورد نظر ضروری است که به نکات زیر توجه فرمایید:

اتاق خواب:

اگر اتاق خواب منزل شما توسط شوفاژ و یا هر سیستم گرمایشی دیگر گرم می گردد اما در فصول سرد سال به تنهایی پاسخگوی گرمایش محیط نیست بهتر است از هیتر های برقی فن دار و یا کانوکتور بهره گیری نمایید. هیتر های برقی کانوکتور به علت اینکه در ساخت آنها از فن استفاده نشده است موجب اذیت مصرف کننده در هنگام استراحت نخواهد شد.

سالن های مرغداری و گلخانه:

معمولا به منطور ایجاد گرما در مرغداری ها و گلخانه هایی با مساحت کم از هیتر های برقی فن دار استفاده می گردد. این سیستم گرمایشی گرما را به سمت جلو پرتاب کرده و موجب گرم شدن هوای داخل سالن می گردد.

محیط های اداری:

انواع هیتر های برقی از جمله هیتر فن دار، کانوکتور و تابشی در محیط های اداری و مغازه ها قابل استفاده می باشند و هیچ نوع محدودیتی شامل استفاده از این نوع هیتر ها نمی شود. اگر می خواهید که کل محیط را گرم نگه دارید بهتر است که از هیتر های فن دار استفاده نمایید. اما در مکان هایی که نیاز به گرم کردن کل محیط نیست بهتر است که از هیتر های تابشی بهره برداری نمایید. گرمای حاصل شده از این سیستم حرارتی به صورت موضعی بوده و فقط مکان مورد نیاز را گرم می نماید.

حمام و سرویس بهداشتی:

به جهت استفاده از هیتر های برقی در حمام و یا سرویس بهداشتی توصیه می شود که یک سری نکات ایمنی رعایت گردد. اگر حمام و دستشویی در یک مکان هستند بهتر است که هیتر در قسمت دستشویی قرار داده شود که با آب در تماس نباشد.
در حمام نیز از هیتر های برقی مادون قرمز که بر روی دیوار نصب می گردند و شامل یک کلید روشن / خاموش است می توان بهره گرفت. لازم به ذکر است که نصب این نوع سیستم گرمایشی می بایست توسط برق کار ماهر و خبره انجام شود.