بررسی عملکرد پکیج برقی کم مصرف

پکیج برقی چیست؟

پکیج برقی کم مصرف به پکیجی اطلاق می شود که علاوه بر تامین آب گرم بهداشتی و آب رادیاتور جهت گرمایش به بهترین شکل ممکن مصرف انرژی چندانی نداشته و بتوان میزان مصرف انرژی آن را کنترل نمود. برخی پکیج های برقی علاوه بر اینکه آنطور که باید گرمایش شوفاژ و آب گرم بهداشتی را تامین نمی کنند بلکه بسیار پر مصرف بوده و قابلیت تنظیم المنت بر روی حالت کم مصرف را دارا نمی باشند. با این تفاوت که پکیج های برقی برمو علاوه بر مصرف انرژی اندک بسیار بازده بوده و در مدت زمان کوتاهی قادر به تامین گرمایش محیط و تامین آب گرم بهداشتی می باشد. در ادامه به نقد و بررسی پکیج برقی کم مصرف و راه کار های کاهش مصرف انرژی پکیج می پردازیم.

عایق کاری مخزن پکیج

اگر مخزن پکیج شما قدیمی است و یا اینکه دستگاه در یک محیط سرد قرار دارد یک راه کار ساده و هم چنین کم هزینه این است که یک پوشش عایق مخزن را به دور مخزن بپیچید. عایق های حرارتی به جهت کاهش تلفات حرارتی و صرفه جویی در هزینه آب گرم به کار می روند. به عبارت دیگر می توان گفت عایق حرارتی مواد و مصالحی است که مقاومت بسیاری در مقابل گرما و سرما دارد و می توان با بکار گیری عایق حرارتی تا جایی که ممکن است از انتقال گرما به بیرون جلوگیری به عمل آورد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود. جهت رسیدن به این هدف به کار بردن عایق حرارتی مناسب یک راه کار اصولی و کم هزینه می باشد. از انواع عایق ها می توان به پشم شیشه، پشم سنگ و عایق پولی یورتان اشاره کرد.

پشم شیشه: پشم شیشه از فرآیند ذوب شیشه و تبدیل آن به الیاف ریز تولید می گردد. جرم مخصوص آن مابین ۱۴۴ تا ۱۶۰۳ می باشد. پشم شیشه در مقابل آتش بسیار مقاوم بوده و به صورت رولی یا پنلی روانه بازار مصرف می گردد.

پشم سنگ: این ماده از سنگ های طبیعی سیلیس دار ساخته شده است. پشم سنگ طی فرآیند عبور الیاف سنگ مذاب از میان بخار آب یا هوای گرم ساخته می شود. این ماده در برابر آتش بسیار مقاوم است.

عایق پلی اورتان: این عایق از ایزوسانات و ترکیبهای هیدروژن دار تشکیل شده است. این عایق حرارتی از وزنی بسیار سبک برخوردار است. هدایت حرارتی در این عایق نسبت به عایق های دیگر بسیار کمتر می باشد. عایق فوق دارای دو مدل می باشد یکی سلول بسته و دیگری سلول باز. جهت استفاده به عنوان عایق حرارتی سلول بسته کاربرد بیشتری داشته و مناسب تر است. زیرا سلول باز بیشتر به عنوان عایق صوتی به کار می رود.

در پکیج برقی کم مصرف برمو جهت صرفه جویی در مصرف انرژی ۳ عدد المنت تعبیه شده است. هر کدام از این المنت ها دارای ظرفیت حرارتی مستقلی می باشند. این سه المنت در ۳ حالت ۳ ، ۶ و ۹ قرار دارد. به این معنی که اگر کاربر به آب گرم و گرمای بیشتری نیاز داشته باشد درجه ی پکیج برقی را از حالت ۳ به ۶ و اگر باز هم به آب گرم و گرمای بیشتری احساس نیاز شود درجه ی المنت را از حالت ۶ به ۹ تغییر می دهد. اما اگر به گرما و آب گرم زیادی نیاز نداشته باشد درجه ی المنت را بر روی عدد ۳ قرار می دهد. کارکرد پکیج های برقی که دارای ۳ المنت مجزا هستند هم شبیه به کولر های آبی می باشد. به عنوان مثال در کولر های آبی ۲ عدد دکمه بر روی برد کنترل کولر وجود دارد با عنوان های کند و تند. زمانی که مصرف کننده احساس گرمای کمتری کند کولر را در حالت کند قرار می دهد. اما زمانی که احساس گرمای بیشتری به مصرف کننده دست دهد کولر را در حالت تند قرار می دهد. قرار دادن کولر در حالت تند به این معنی است که هوای خنک با سرعن بیشتری به بیرون پرتاب می شود اما از طرفی انرژی بیشتری مصرف می کند. این امر موجب صرفه جویی در مصرف برق شده و کاربر را در آخر ماه با قبض برق شگفت انگیزی مواجه نمی سازد.