بهترین پکیج برقی خانگی

پکیج برقی خانگی چیست؟

پکیج برقی خانگی به دستگاهی اطلاق می شود که توانایی تامین همزمان آب گرم مصرفی و گرمایش محیط را دارد. امروزه با توجه به فراگیر شدن دسترسی مردم به انرژی گاز مناطق زیادی هستند که از گاز شهری طبیعی بی بهره اند. از سیستم های مختلفی می توان برای گرمایش آب مصرفی و محیط استفاده کرد همچنین این سیستم ها دارای انواع مصرف سوخت می باشند که با توجه به مناسب بودن دسترسی، مصرف کننده می تواند بهترین گزینه را انتخاب نماید.امروزه به دلیل کاهش مساحت منازل مسکونی، نمی توان از چند سیستم مختلف برای گرمایش محیط و آب گرم مصرفی بهره برد. در بین سیستم های مختلف بهتر است سیستمی را انتخاب کنید که به راحتی قادر به تامین آب گرم و گرمایش محیط باشد.

قطعات به کار رفته در پکیج برقی خانگی

۱ – برد پکیج: برد پکیج دیواری مانند مغز دستگاه عمل می کند که وظیفه ی آن این است که تجزیه و تحلیل ورودی و خروجی های دستگاه را انجام می دهد.

۲ – وریستور: نوعي مقاومت وابسته به ولتاژ است كه براي حفاظت از قطعات و مدارات الكترونيكي در برابر ولتاژ اضافي مورد استفاده قرار مي گيرد . اين قطعه در مدار با مصرف كننده بصورت موازي قرار مي گيرد.

۳ – ترمیستور: يك مقاومت حساس به درجه حرارت از جنس نيمه هادي مي باشد . ترميستورها بر ۲ نوعند : ۱ -ترميستور با ضريب حرارتي مثبت (PTC : ( مقدار مقاومت اين نوع ترميستوربا افزايش دما افزايش مي يابد . ۲ -ترميستور با ريب حرارتي منفي (NTC : ( مقدار مقاومت اين نوع ترميستور با كاهش دما كاهش مي يابد..

۴ – فلوسوییچ: در مسير آب ورودي به شوفاژ ديواري قرار دارد و همانند يك كليد باعث قطع و وصل جريان الكتريكي مي شود . در داخل فلوسويچ قطعهاي شناور ق رار دارد كه مي تواند بالا و پايين برود.

۵ – برد المنت: وظیفه ی بالا بردن دمای آب موجود را برعهده دارد

۶ – شیر سه طرفه: یکی از قطعات پکیج دیواری شیر سه راهه می باشد که تغيير مسير عبور آبگرم از مدار شوفاژ به مدار آبگرم مصرفي توسط اين شير انجام مي گردد .

۷ – پمپ سیرکولاسیون: جهت جبران افت فشار مدار گرمايش و گردش آبگرم در مسير بسته گرمايش از اين پمپ استفاده مي شود . اين پمپ توسط يك عدد خازن كه بطور سري در مدار الكتريكي آن نصب شده راه اندازي مي شود.

۸ – شیرپرکن پکیج: براي آب گيري سيستم به كار مي رود . اين شير بين پكيج حرارتي و لوله ي آب سرد ورودي به پكيج قرار دارد و با باز كردن اين شير آب را به اندازه ي نرمال و مجاز ۵.Bar۱ وارد سيستم مي كند.

۹ – شیرتخلیه ی آب مدار گرمایش: در زمان خرابي و تعميرات و سرويس پكيج حرارتي از طريق اين شير آب داخل سيستم را تخليه مي كنيم.

۱۰ – NTC يا سنسور حرارتي مدار آبگرم مصرفي: از اين قطعه جهت حس كردن دماي لوله ي مبدل مربوط به آبگرم مصرفي نصب مي گردد و در صورتي كه دماي لوله بيش از حد نرمال گردد باعث خاموش شدن مشعل دستگاه مي شود تا از بروز هرگونه حادثه ناگوار جلوگيري گردد.

۱۱ – شیر اطمینان: يك نوع شير حساس به دما و فشار است و براي زماني كه فشار كاري سيستم ازBar ۳ بيشتر شود يا زماني كه دماي سيستم از حد نرمال بالاتر رود ( ۹۹ درجه سلسيوس بگ ذرد ) با باز شدن مجراي خروجي اين شير ، فشار و آب اضافي از سيستم خارج مي شود و در حقيقت يك نوع شير ايمني به حساب مي آيد .

۱۲- گیج دما و فشار: همان فشار سنج و دماسنج است كه بر روي بدنه ي پكيج نصب شده است و فشار و دماي سيستم را براي ما مشخص مي كند .

۱۳ – NTC يا كليد حرارتي مدار گرمايش: دماي خط لوله ي آب مدار گرمايش را كنترل مي كند و وقتي كه دماي خط لوله به دماي تنظيم شده رسيد مشعل را خاموش مي كند.

۱۴ – منبع انبساط ديافراگمي: فشار داخل اين منبع بطوراستاندارد Bar ۱ است . كمتر و بيشتر شدن اين فشار مشكلاتي را براي سيستم به وجود مي آورد كه از جمله ي آن ، انفجاري روشن شدن دستگاه است . داخل منبع انبساط به ۲ قسمت تقسيم شده است يك قسمت از آن ازت يا همان هوا است و قسمت ديگر با آب مدار گرمايش درارتباط است.

۱۵ – شیر هواگیری اتوماتیک: بر روي پمپ سيركولاسيون نصب شده است و بصورت اتوماتيك عمل هواگيري را انجام مي دهد.

۱۶-  سیستم ضد یخ : سيستم ضد يخ زدگي دستگاه با فرمان پروب سيم  مدار گرمايش و يا پروب مدار آبگرم مصرفي بطور دائم فعال است فقط كافي است كه برق دستگاه وصل باشد حتي اگر كليد انتخاب وضعيت در حالت خاموش (off ( باشد باز هم سيستم فعال است و هرچند وقت يكبار دستگاه را در حدود ۶۰ ثانيه روشن مي كند .

نحوه ی عملکرد پکیج برقی خانگی

نحوه ی عملکرد پکیج برقی خانگی  به صورت زیر است:

با باز کردن شیر آب گرم مصرفی، آب سرد وارد پکیج شده و با عبور از فلوسوئیچ این قطعه تحریک شده و به برد گزارش می دهد و سبب روشن شدن دستگاه می شود. در این لحظه المنت ها شروع به گرم شدن می کنند و این کار تا رسیدن به دمای مورد نظر ادامه پیدا می کند. با روشن شدن المنت، مبدل گرم شده و چون پمپ در پکیج های دو مبدل هم در حالت مصرفی و هم در حالت گرمایشی روشن است با عمل نمودنشیر سه طرفه و بستن مسیر گرمایشی سبب انتقال آب گرم از مبدل اولیه به مبدل ثانویه می گردد، همچنین آب سرد ورودی پس از عبور فلوسوئیچ یا فلومتر وارد مبدل ثانویه شده و با تبادل دما، آب مصرفی گرم می شود، آب مدار بسته که گرمای خود را از دست داده توسط نیروی پمپ به سمت مبدل اولیه هدایت می شود تا دوباره گرم شده و همچنین چرخه را تکرار کند، به این صورت آب مصرفی گرم شده و به سمت شیرهای مصرفی حرکت می کند سنسور دمایی که بر روی خروجی آب گرم مصرفی از مبدل ثانویه قرارداد دمای آب را اندازه گیری کرده و به برد گزارش میدهد تا میزان گرمای المنت متناسب با دمای آب تغییر کند.

نتیجه گیری

پکیج برقی دارای مزایایی از قبیل بیصدا بودن، عدم نیاز به دودکش، عدم نیاز به لوله کشی گاز، پایین بودن هزینه تعمیر و نگه داری و … می باشد. مصرف کنندگان می توانند با توجه به نوع نیاز و نوع سوخت مصرفی در دسترس بهترین گزینه را انتخاب نمایند. پکیج برقی انگی می تواند بهترین گزینه برای کسانی باشد که به سوخت های فسیلی دسترسی ندارند. این مصرف کنندگان با تهیه ی پکیج برقی خانگی قادر به تامین گرمایش منزل و آب مصرفی خواهند بود.