معرفی انواع سیستم های گرمایشی گلخانه

یکی از مسائلی که در به ثمر رساندن محصولات گلخانه حائز اهمیت است، سیستم گرمایش گلخانه می باشد. از اصلی ترین دلایل گسترش گلخانه ها، قابلیت کنترل دما و شرایط اقلیمی در فصول مختلف سال می باشد. در گلخانه ها می توان با استفاده از دستگاه های مختلفی که به جهت تامین گرمایش گلخانه موثر هستند، گرمای گلخانه را کنترل کرده به گونه ای که بتوان در بهترین شرایط و مناسب ترین زمان ممکن عمل برداشت را انجام داد. حال به معرفی انواع سیستم های گرمایشی که به جهت استفاده در گلخانه موثر هستند می پردازیم.

انواع سیستم گرمایش گلخانه

پیش از آنکه به معرفی سیستم های گرمایش گلخانه بپردازیم باید این موارد را به خاطر داشته باشیم:

  1. سیستم گرمایش گلخانه باید بتواند گلخانه را در سرد ترین حالت ممکن گرم نگه دارد.
  2. این سیستم باید قادر به هدایت نمودن حرارت به طور یکنواخت در سراسر گلخانه باشد.

انواع سیستم گرمایش گلخانه به شرح زیر می باشد:

۱٫ دیگ بخار            ۲٫ اکونوبک گلخانه ای         ۳٫ یونیت هیتر گلخانه ای          ۴٫ هواساز گلخانه ای       ۵٫ جت هیتر گلخانه ای           ۶٫ هیتر تابشی گلخانه ای

دیگ بخار چیست؟

سیستم گرمایش گلخانه

اگر بخواهیم دیگ بخار را تعریف کنیم اینطور می توان گفت که این دستگاه محفظه ای است که آبی که درون آن قرار دارد به وسیله ی یک منبع گرمایی تبدیل به بخار می شود. به عبارت دیگر می توان گفت که دیگ بخار وظیفه ی جوش آوردن آب تا حد بخار است. دیگ های بخار به لحاظ جنس بدنه به دو نوع چدنی و فولادی تقسیم بندی می شوند. لازم به ذکر است که اکثر دیگ های بخار از نوع فولادی بوده و فقط به جهت تولید بخار کم فشار ساخته می شود.

یونیت هیتر گلخانه ای

هدف این دستگاه تامین گرمای مورد نیاز گلخانه بوده که به وسیله ی آب داغ پمپ شده یا سیستم بخار آب، عمل می کند. نصب این دستگاه در ارتفاع بوده که خروج هوای گرم از این دستگاه می تواند بصورت افقی یا عمودی صورت پذیرد. جنس بدنه ی این سیستم گرمایشی از فولاد آلومینیومی یا فایبر گلاس دکوراتیو بوده که با یک لایه رنگ کوره ای رنگ آمیزی می گردد.

اکونوپک گلخانه ای

اکونوپک گلخانه ای دستگاهی است که گرمایش و سرمایش محیط گلخانه را تامین می نماید. این دستگاه در حالت گرمایش به وسیله ی مشعلی که گازسوز بوده و توسط گاز طبیعی عمل احتراق را انجام می دهد پس از کامل شدن عمل احتراق یک یا چند فن هوایی که توسط ورقه ها و لوله ها گرم شده، از طریق کانال به طور یکنواخت هوا را به محیط می دمد.

معرفی هواساز گلخانه ای

هواساز گلخانه ای دستگاهی شبیه به یونیت هیتر گلخانه ای بوده با این اختلاف که زمانی که از یونیت هیتر به جهت گرمایش گلخانه استفاده می شود باید از چند عدد یونیت هیتر استفاده گردد اما در استفاده از هواساز گلخانه ای تنها از یک هواساز مرکزی بزرگ استفاده می شود و با استفاده از کانال، هوای گرم به داخل سالن منتقل می گردد.

شایان ذکر است که در این سیستم با نصب دستگاه رطوبت زنی، می توان عمل تنظیم و کنترل هوا را همچون دمای آن در دست گرفت.

جت هیتر گلخانه

جت هیتر های گلخانه ای به لحاظ نوع سوخت به ۳ دسته گازی، گازوئیلی و برقی تقسیم بندی می شوند.

جت هیتر گازوئیلی:

اگر بخواهیم به معرفی جت هیتر گازوئیلی بپردازیم اینطور می توان گفت که به دو نوع دودکش دار و بدون دودکش تقسیم بندی می شوند این نوع جت هیتر ها در دونوع ثابت و سیار نصب گشته که در نوع سیار بر روی پایه قرار گرفته و محل نصب آن باید مسطح باشد اما در نوع ثابت به صورا آویز از سقف آویزان شده و یا بر روی دیوار نصب می گردد بنابر این فضای مفید گلخانه را اشغال نمی کند.

جت هیتر گازی:

در رابطه با جت هیتر های گازی می توان گفت که این دستگاه ها گرمایش محیط را حداکثر ۴۰ الی ۵۰ درجه سانتی گراد و بطور یکنواخت تحت پوشش خود قرار می دهند. این سیستم های گرمایشی عموما از استیل ساخته شده اند که در برابر رطوبت و حرارت بسیار مقاوم هستند.

جت هیتر برقی:

این نوع جت هیتر ها به صورت تمام برقی و المنت دار تولید شده که گرمایش گلخانه را از طریق انرژی برق تامین می نمایند. سوخت جت هیتر های برقی بدون آلایندگی بوده و فاقد گاز های سمی می باشد.

هیتر تابشی گلخانه

این نوع هیتر ها را با نام خورشید کوچک می شناسند به این دلیل که این سیستم گرمایش محیط را از طریق تابش گرما گرم می نماید. هیتر های تابشی حرارت تولید شده را به صورت امواج الکترومغناطیسی در محیط انتشار می دهند. هیتر های تابشی از نظر نوع سوخت به دو نوع گازی و برقی تقسیم بندی می شوند.

سیستم گرمایش گلخانه