تفاوت سیستم موتورخانه

موتورخانه یا پکیج حرارتی

در این متن قصد داریم به مقایسه ی دقیق و تخصصی پکیج و موتورخانه بپردازیم. شما می توانید با در نظر گرفتن معایب و مزایای هر سیستم و مقایسه کردن آنها با هم، متناسب با نیاز خود یکی از سیستم ها را انتخاب کنید. و همچنین باید یادآور شد که  هیچ سیستمی را نمی توان کاملا بد یا کاملا خوب دانست جون هر سیستمی مزایا و معایب خاص خود را دارا می باشد. در ادامه به مزایا و معایب این دو سیستم می پردازیم.

مزایا و معایب پکیج

مزایای پکیج

– مصرف مستقل پکیج: معمولا برای هر واحد ساختمان مسکونی یک پکیج در نظر می گیرند،به همین دلیل می توان هزینه مصرف گاز و آب آن را به صورت مستقل محاسبه نمود.پس اگر ساکنین ساختمان تمایلی به مصرف مشترک حامل انرژی نداشته باشند می توان از سیستم‌ پکیج استفاده نمود. در حالی که در موتورخانه ها مصرف آبگرم بهداشتی و نیز سرمایش و گرمایش واحدهای ساختمان به صورت مستقل نبوده و به صورت اشتراکی پرداخت می شود. هر چند حتی اگر از پکیج هم در ساختمانی استفاده شود همچنان در صورت عدم همکاری ساکنان در پرداخت هزینه های شارژ و … مشکل وجود خواهد داشت. بنابرین تفاوت موتورخانه و پکیج در مصرف مستقل واحدها و محاسبه هزینه انرژی آنهاست.

راندمان بالای پکیج: راندمان حرارتی پکیج ها در بازار اصولا بین ۷۰ تا ۸۵ درصد برآورد می شود  که دلیل این راندمان بالا ، عدم لوله کشی از محل تولید انرژی تا محل مصرف و همچنین عدم وجود منبع ذخیره اب می باشد. همانگونه که می دانید در سیستم پکیج تا قبل از باز شدن شیر مصرف آبگرم و یا فعالیت پمپ گردش آبگرم، مشعل خاموش است و در نتیجه سوختی نیز مصرف نمی شود ولی در موتورخانه های مرکزی علاوه بر وجود مخزن ذخیره آب مصرفی  به دلیل فاصله زیاد تا محل مصرف ، اتلاف انرژی وجود خواهد داشت و به همین دلیل راندمان کلی سیستم از ۶۰ درصد فراتر نخواهد رفت.

مزایای موتور خانه

_ تامین آب بهداشتی یکنواخت : در  سیستم موتورخانه از یک یا چند (مخزن) برای ذخیره آب گرم  بهداشتی استفاده می شود که همیشه مقدار مشخصی آب به صورت پیش گرم در آن ذخیره شده و در صورت استفاده ساکنین از آب گرم، همواره آب گرم با دمای یکنواخت در دسترس خواهد بود و بر خلاف سیستم پکیج که برای مثال موقع استحمام موجب ایجاد آب سرد و گرم می شود، این مشکل در سیستم موتورخانه ای وجود نخواهد داشت.

_  تامین سرمایش و گرمایش : موتورخانه ها هر دو سیستم سرمایشی  و گرمایشی  را دارا می باشند و تمامی نیازهای برودتی و حرارتی یک ساختمان را تامین می کنند. در واقع آب سرد و گرم از موتورخانه با پمپ به دستگاه های هواساز یا فن کویل های موجود در قسمت های مختلف ساختمان ارسال شده تا در تابستان با تبادل حرارت بین آب سرد و هوا در این دستگاه ها و در زمستان با تبادل حرارت بین آبگرم و هوا، عمل سرمایش و گرمایش هوا به شکل مطلوب انجام شود. بنابرین دومین تفاوت موتورخانه و پکیج در این است که موتورخانه سیستمی چهار فصلی است ولی پکیج سیستمی صرفا گرمایشی است.

نتیجه کلی مقایسه سیستم پکیج و موتورخانه

پس برای انتخاب موتورخانه مرکزی یا پکیج حرارتی باید شرایط یک ساختمان در نظر گرفته شود. به عنوان مثال در ساختمان های بزرگ مانند برج ها، ساختمان های مسکونی چند ده طبقه، بیمارستان ها، ساختمان های اداری و تجاری متوسط تا بزرگ، ساختمان های آموزشی و … باید از سیستم موتورخانه مرکزی استفاده شود و در ساختمان های مسکونی کوچک تا متوسط می توان از سیستم پکیج نیز استفاده نمود.
در ضمن باید این نکته را نیز لحاظ کرد که در کنار سیستم گرمایش باید سیستم سرمایش نیز در نظر گرفته شود و مناسب ترین سیستم سرمایشی و گرمایشی برای کل ساختمان انتخاب گردد که هم قیمت اولیه قابل توجیه داشته باشد و هم نیازهای اساسی ساختمان را به بهترین شکل پوشش دهد. بنابرین در پاسخ به سوال موتورخانه مرکزی بهتر است یا پکیج باید گفت که انتخاب آن باید متناسب با نیازهای ساختمان صورت بگیرد.