نکات خرید پکیج زمینی

پکیج یک نوع سیستم گرمایشی می باشد که قابلیت تامین آب گرم مصرفی و گرمایش محیط را داراست. پکیج از لحاظ سوخت مصرفی به سه دسته ی گازوئیلی، گازی، برقی و دوگانه سوز تقسیم می شود. همچنین پکیج ها بر حسب نوع نصب به دو دسته ی دیواری و زمینی دسته بندی می گردد. پکیج دیواری برای مکان هایی با مساحت کم، به دلیل عدم اشغال فضای مفید و بازدهی کمتر مناسب می باشد. پکیج زمینی برای اماکنی با مساحت بالای ۳۰۰ متر مناسب می باشد. پکیج زمینی به دلیل اشغال فضای زیاد و نیاز به یک مکان خاص برای عملکرد بهتر و همچنین به دلیل دارا بودن ظرفیت حرارتی بالا برای مکان های با مساحت بالا توصیه می شود.

ویژگی های فنی پکیج زمینی

پکیج زمینی

پکیج زمینی به دلیل دارابودن ظرفیت حرارتی بالا و تامین آب گرم مصرفی زیاد برای استفاده در ویلاها مناسب می باشد. ایده آل برای واحد های مسکونی با مساحت زیاد (ویلا، پنت هاوس و …) یا محیط های عمومی با مساحت زیاد ( بانک ها ،‌مدارس ، بیمارستان ها ، استخرها و …). پکیج های زمینی بر اساس محیط مورد استفاده در مدل های مخزنی ، چگالشی و مبدلی تولید می گردد و اکثر سیستم ها دارای محفظه احتراق بسته، برای رفع نیاز به محیطی در راستای تامین گرمایش می باشد. البته در این مقاله قصد داریم بیشتر به پکیج های زمینی مورد استفاده و رایج بپردازیم. پکیج زمینی به دلیل دارابودن منبع ذخیره آب می تواند به راحتی میزان زیادی از آب گرم را در اختیار مصرف کننده قرار دهد.

عملکرد پکیج زمینی در حالت زمستانه

پکیج زمینی گرمایشی، در فصل زمستان آبگرم مدار گرم کننده را تامین می کند. وقتی شیر آبگرم مصرفی باز شود با عبور جریان آب از سنسور، فشار میکروسوِئیچ این سنسور فعال شده و با ارسال فرمان به شیر سه طرفه ی برقی از طریق برد کنترل الکترونیک مدار، رادیاتور ها موقتا قطع شده و آب مدار گرم کننده به مبدل حرارتی ثانویه هدایت می شود و به این ترتیب آبگرم مصرفی به صورت فوری تامین می گردد. بلافاصله پس از بسته شدن شیر آبگرم مصرفی، شیر سه طرفه ی برقی به طور خودکار آبگرم مدار گرم کننده را به مدار رادیاتور هدایت می کند.

نحوه ی عملکرد تابستانی پکیج زمینی

در حالت تابستانه پکیج فقط در راستای تامین آبگرم بهداشتی استارت خورده و سیستم مدار بسته رادیاتور ها مسدود می گردد. هنگامی که مصرف کننده یکی از شیرهای آبگرم را باز می کند، فرمان روشن شدن مشعل از طریق میکروسوئیچ سنسور فشار و برد کنترل الکترونیک صادر شده و آبگرم مصرفی با بهره گیری از مبدل حرارتی ثانویه به صورت فوری تامین می شود. با بسته شدن آبگرم مصرفی بلافاصله دستگاه خاموش خواهد شد.

تفاوت پکیج زمینی و دیواری

پکیج های زمینی اغلب دارای مخزن ذخیره آب گرم یا مخزن کوئل دار می باشند که در بعضی از مدلها از مشعل جداگانه نیز استفاده می شود.
از پکیج های زمینی بیشتر در ساختمانهای چند طبقه و ویلاها استفاده می شود و تعمیر پکیج بیشتر مرتبط با ترموستات و مخزن آن می باشد.
پکیج گرمایشی جایگزین شوفاژ و موتورخانه مرکزی شده است و گرمایش محیط را به وسیله رادیاتور ها، فن کویل و گرمایش از کف تامین می‌کند و همچنین مثل آبگرمکن، آب گرم بهداشتی مورد نیاز منازل جهت استحمام، شستشو و… را تامین می کند.

 تفاوت پکیج دیواری و زمینی این که در محل ها و ساختمان هایی که نیاز به تولید گرمای بیشتری است، استفاده از پکیج زمینی بهتر و مقرون به صرفه تر بوده و گرمای مناسب و مورد نیاز فضا را هم تولید خواهد کرد.
پکیج های زمینی مخزن کویل دار یا مخزن ذخیره آب دارند و این تفاوت پکیج دیواری و زمینی در هنگام قطع آب یا نوسانات فشار آب بسیار مهم جلوه خواهد کرد.

نحوه ی انتخاب بهترین پکیج زمینی

مصرف کننده می بایست با توجه به پارامترهای مختلفی مانند ابعاد محیط، نوع نیاز مصرفی و مسائل این چنینی نسبت به انتخاب پکیج مناسب اقدام نماید. در نتیجه عوامل تعیین کننده ی انتخاب پکیج کاملا اصولی بوده و هیچ رابطه ای به سلیقه ی شخصی ندارد. یکی از عوامل مهم در انتخاب پکیج میزان مصرف انرژی آن می باشد. اصولا در خانه هایی با مساحت بیشتر طبیعتا انرژی بیشتری نیاز است. در پکیج های زمینی به دلیل وجود مخزن همیشه آب گرم در اختیار مصرف کننده می باشد.