کاربرد انواع جت هیتر

جت هیتر چیست؟

اگر بخواهیم بخاری های صنعتی را تقسیم بندی کنیم به دو نوع آتش درون و جت هیتر تقسیم بندی می شوند که هر کدام کاربرد منحصر به فرد خود را دارند. در این مقاله سعی داریم در رابطه با جت هیتر ها اطلاعاتی را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهیم. جت هیتر ها از خانواده ی هیتر های صنعتی محسوب می شوند و دارای راندمان ۱۰۰ درصدی هستند. اما گرما و دودی که بر اثر احتراق تولید می شوند را با هم به داخل سالن هدایت می کنند. در مرغداری ها به دلیل وجود سیستم هواکشی بسیار قوی دود حاصل شده از احتراق در مدت کمی با هوای تازه جا به جا می گردد.

معرفی انواع جت هیتر

هیتر یا بخاری وسیله ای است که گرمایش مورد نیاز کارخانجات، گلخانه ها، مرغداری ها، سالن های ورزشی، سالن های پرورش قارچ و طیور و … را تامین می کنند. این دستگاه معمولا ۴ نوع بوده که شاملجت هیتر های گازی، جت هیتر های گازوئیلی، جت هیتر های برقیو جت هیتر های دو گانه سوز می باشد. این سیستم های گرمایشی از نظر نوع طراحی به دو نوع دود کش دار و بدون دود کش تقسیم بندی می شوند. نسل جدید جت هیتر ها به صورت دود کش دار طراحی شده که به جهت خروج گاز های حاصل از احتراق می باشد. استفاده از این دستگاه در مکان های دارای آلودگی زیست محیطی و آب و هوای نامناسب

منظور از راندمان هیتر میزان درصد گرمای حاصل از مصرف انرژی به جهت گرم نمودن محیط مورد نظر می باشد. به طور مثال اگر یک هیتر ۹۰ درصد گرمای حاصل از انرژی را به محیط منتقل کند، گفته می شود که راندمان این هیتر ۹۰ درصد است.

محیطی کاربرد بسیاری داشته و دارد. برخی از مرغدار ها و افرادی که مشغول به کار گلخانه می باشند از جت هیتر دودکش دار جهت بهره برداری در این مکان ها استفاده می نمایند. اما اگر قصد دارید از دستگاه فوق و از نوع بدون دودکش در گلخانه و یا مرغداری استفاده نمایید توصیه می شود حتما در آن مکان سیستم تهویه وجود داشته باشد تا از تجمع گازهای دی اکسید و مونوکسید کربن جلوگیری به عمل آید.

آیا جت هیتر بدون دودکش جهت استفاده در گلخانه مناسب است؟

جت هیتر مناسب جهت استفاده در گلخانه

یک نکته بسیار مهم که در هنگام استفاده از جت هیتربدون دودکش باید در نظر داشت این است که در حالی که این سیستم گرمایشی برای سالن ها از لحاظ اقتصادی به صرفه است اما در مقایسه با دیگر دستگاه های گرماساز مانند هیتر های کابینتی باید این نکته را در نظر داشته باشیم که جت هیتر های بدون دودکش علاوه بر آنکه تمام گرمای حاصل شده و تمام انرژی را به سالن انتقال می دهند گازهای حاصل شده از احتراق مانند دی اکسید و مونوکسید کربن را هم به داخل سالن هدایت می کنند از جهت وجود تهویه ی هوا در گلخانه ها در صورت استفاده از جت هیتر بدون دودکش الزامی است در غیر این صورت موجب آسیب دیدن گیاهان می شود.

جت هیتر مرغداری چیست؟

جت هیتر مرغداری

یکی از رایج ترین سیستم های گرمایشی در مرغداری ها جت هیتر مرغداری می باشد که در سالن های مرغداری مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه به دو نوع دود کش دار و بدون دود کش تقسیم بندی می شود. جت هیتر دودکش دار گزینه ی مناسبی جهت استفاده در مرغداری ها به شمار می رود. شاید این سوال به وجود بیاید که چرا بیشتر از جت هیتر دودکش دار در صنعت مرغداری استفاده می شود. با توجه به دلیلی که در پایین توضیح داده شده است به این حرف استناد می شود. جت هیتر های دودکش دار در حالت کلی دارای راندمان بالایی یعنی در حدود ۹۵ درصد می باشند. این در حالتی است که جت هیتر های بدون دودکش از راندمان کمتری برخوردارند یعنی چیزی در حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد راندمان این نوع جت هیتر ها می باشد. به همین علت جت هیتر های مرغداری دودکش دار کاربرد بیشتری در انواع سالن های نگهداری و پرورش مرغ دارند.

اجزای داخلی و جنس بدنه ی جت هیتر

جت هیتر موشکی دارای یک فن بوده که از نوع فن آکسیال با متریال استیل است. جنس به کار رفته در ساخت بدنه و کلاهک جت هیتر ها معمولا از نوع استنلس استیل نگیر بوده  و جنس کوره ی آن از استیل نسوز می باشد. استنلس استیل نگیر در مقابل رطوبت محیطی و دیگر عوامل مخرب محیطی از خود مقاومت نشان داده و دارای دوام زیادی می باشد. این امر سبب افزایش طول عمر سیستم و کاهش هزینه های نگهداری می شود.

همچنین گفتنی است با توجه به طراحی منحصر به فرد بدنه تمام استیل و جذاب این دستگاه که در برابر رطوبت و حرارت بالا مقاوم است هر مصرف کننده ای را به خرید این محصول ترغیب می کند.