خورشیدی کوچک به نام هیتر تابشی

معرفی هیتر تابشی

هیتر تابشی دستگاهی است که به منظور تبدیل انرژی از یک منبع سوختی به انرژی گرمایی مورد استفاده قرار می گیرد. هیتر های تابشی چیزی شبیه به خورشید هستند و اگر اغراق نکنیم به عبارتی این هیتر ها را خورشید کوچک می نامند. مسئله ی مهمی که در رابطه با هیتر های تابشی باید به آن توجه داشت که موجب عدم هدر رفت انرژی می شود این است که در اثر تابش امواج، انرژی حاصل شده بر اثر احتراق از بین رفته و دارای بازدهی بسیار بالایی می باشد.

انواع هیتر تابشی از نظر نوع سوخت

هیتر های تابشی برقی نیازی به سوخت و دودکش نداشته و به جهت تامین گرمای سالن از انرژی برق استفاده می نمایند. این سیستم های گرمایشی دارای کمترین میزان مصرف برق می باشند.

سوخت هیتر های تابشی دو نوع می باشد: ۱٫ گازی  ۲٫برقی

نوع ساخت هیتر های تابشی گازی این گونه است که تمامی تجهیزات آن از جمله مشعل، فن مکنده و لوله ها همگی به صورت یکجا در محل مورد نظر جا سازی شده اند و به جهت تامین گرمای کل سالن از مجموعه این سامانه ها استفاده می شود. شکل ساخت سامانه های موضعی این سیستم گرمایشی دو مدل بوده که به صورت U شکل و خطی تولید می شوند که تنها تفاوت آنها در شکل لوله ها می باشد. در مدل U شکل لوله ها در دو ردیف رفت و برگشت چیده شده اند و در مدل خطی تنها در یک مسیر (رفت) قرار گرفته اند.

هیتر های تابشی برقی نیازی به سوخت و دودکش نداشته و به جهت تامین گرمای سالن از انرژی برق استفاده می نمایند. این سیستم های گرمایشی دارای کمترین میزان مصرف برق می باشند. کارخانه ی تولید کننده این نوع هیتر ها آن را به گونه ای طراحی کرده که دارای کمترین میزان مصرف برق هستند. دستگاه فوق مجهز به فن بوده که وظیفه ی انتقال هوای گرم به دور ترین محل نسبت به محل استقرار دستگاه را بر عهده دارد. از دیگر وظایف فن های تعبیه شده بر روی هیتر های تابشی کاهش میزان مصرف برق است.

هیتر تابشی

هیتر تابشی در چه مکان هایی کاربرد دارد؟

هیتر های تابشی در مکان های زیادی مورد استفاده قرار می گیرند در مکان هایی که استفاده از آن به صورت کوتاه مدت است یا مکان هایی که در آن نیاز به گرمای آنی حس می شود، هیتر های تابشی می توانند تاثیر بسزایی داشته باشد. در واقع می توان گفت در ساختمان هایی که وسیع هستند و دارای ارتفاع زیادی می باشند و یا به عبارت دیگر سقف بلندی دارند مانند کارخانه ها، سوله ها، کارگاه ها، گلخانه ها مرغداری ها و… هیتر های تابشی گزینه ی مناسبی جهت استفاده به شمار می روند. در مکان هایی که از رطوبت زیادی برخوردارند مانند حمام ها و یا سالن های استخر و یا بالعکس سطوحی که باید به دور از رطوبت باشند مانند آینه ها، بکارگیری هیتر های تابشی موثر است.

در واقع می توان گفت که این نوع هیتر ها در مکان هایی که گرمای زیادی به وسیله ی دیوار و سقف از دست می دهند مانند سالن های کنسرت و سالن های نمایش تاتر، نقش موثری در تولید و نگهداری گرمای محیط را ایفا می کنند.

نحوه ی عملکرد این سیستم گرمایشی

در هیتر های تابشی، سوخت در یک لوله فولادی ترکیب شده که بر اثر ترکیب این عامل دمای سطح لوله بالا می رود. این عمل موجب ساطع شدن انرژی تابشی از سطح لوله می گردد. این سیستم گرمایشی به علت نصب دستگاه در ارتفاع، به گونه ای طراحی شده است که انرژی تابشی به وجود آمده به سمت پایین هدایت می شود. و این نحوه نصب کمک می کند که امواج تابشی به سمت پایین حرکت کند.

نصب این سیستم گرمایشی به چه صورت است؟

باید به این نکته توجه داشت که هیترتابشی به صورت صحیح در مکان درست نصب گردد. فاصله ی نصب هیتر با اشیا یا محیطی که می خواهید از هیتر تابشی در آن مکان استفاده نمایید باید مناسب باشد. فراموش نکنید که رعایت نمودن اصول ایمنی جزء موارد مهم استفاده از این نوع هیتر ها به شمار می رود.

آیا استفاده از هیتر تابشی برای سلامت انسان مضر است؟

به گفته ی برخی از افراد به دلیل اینکه امواج هیترتابشی شبیه به نور خورشید است بروز بیماری و سرطان در مصرف کنندگان را در پی دارد که البته ابن موضوع درست نیست. امواجی که توسط این سیستم گرمایشی تولید می شوند در محدوده دمای امواج UV قرار نگرفته و هیچ گونه آسیبی به سلامت افراد نمی رسانند.