انواع داکت اسپلیت

در گذشته و در فصول گرم و یا سرد سال، خنک نمودن و گرم نمودن هوای محیط کار بسیار مشکلی بود. تا اینکه سیستم های خنک کننده و سیستم های گرمایشی مانند پنکه ها و بخاری ها پا به عرصه گذاشتند. سپس با پیشرفت تکنولوژی متخصصان به این نتیجه رسیدند که دستگاهی بسازند که هر دو عمل را انجام دهد یعنی هم گرمایش و هم سرمایش محیط را تامین نماید. این کار علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها موجب صرفه جویی در فضای مفید هم میشد و به قول معروف مصرف کننده با خرید این دستگاه با یک تیر دو نشان خواهد زد تا اینکه با این هدف به فکر ساختن داکت اسپلیت ها افتادند. تقریبا می توان گفت امروزه داکت اسپلیت ها از رایج ترین سیستم های تهویه ی مطبوع در دنیا هستند که از هدف از بکارگیری این سیستم، تهویه ی هوا می باشد.

به طور کلی می توان گفت که این دستگاه، در سیکل سرمایش عملکردی شبیه به کولر گازی داشته با این تفاوت که کولر گازی به صورت روکار نصب می گردد اما داکت اسپلیت درون سقف کاذب تعبیه می شود. این سیستم در سیکل گرمایش هم بر عکس هوای سرد، هوای گرم هم تولید می نماید.

انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها معمولا به دو نوع اینورتر دار و معمولی تقسیم بندی می شوند.

اینور تر دار: یکی از بارز ترین تفاوت های داکت اسپلیت اینور تر دار و داکت اسپلیت معمولی در سرعت متغیر آن می باشد. در ساخت این سیستم، سیگنال مربوطه به بار سرمایشی و یا گرمایشی از طریق یک سنسور به قسمت کنترلر موتور الکتریکی کمپرسور ارسال شده و دور کاری موتور متناسب با بار و به طور پیوسته کم یا زیاد می گردد تا هوای درخواستی کاربر به حد مطلوب برسد.

معمولی: عملکرد سیستم داکت اسپلیت معمولی اینگونه است که یک دستگاه که به آن یونیت داخلی گفته می شود در داخل سقف کاذب نصب گردیده و به واسطه ی یک جفت لوله ی مسی به یونیت خارجی که در خارج از ساختمان تعبیه شده است متصل می گردد.

از بارز ترین تفاوت ها میان داکت اسپلیت اینورتر دار و معمولی می توان به سرعت متغیر آن اشاره نمود که در داکت اسپلیت از نوع معمولی این سرعت ثابت می باشد. اما لازم به ذکر است که داکت اسپلیت اینورتر دار شامل مزایایی هم چون صدای کم تر، راندمان بالای سرمایش و گرمایش و طول عمر بیشتر می باشد.

داکت اسپلیت
داکت اسپلیت

طریقه ی نصب

به جهت نصب این سیستم، ابتدا باید عمل کانال کشی صورت پذیرد معمولا به جهت تولید هوای گرم یک بخشی به نام کویل در قسمت جلو یا پشت داکت اسپلیت جایگذاری می گردد که آب گرم درون لوله های مسی جریان پیدا می کند و فن موجود در دستگاه، هوای گرم را به داخل اتاق هدایت می کند همین موضوع در رابطه با هوای سرد نیز صدق می کند.

مصرف انرژی

توجه به مصرف انرژی این دستگاه از حائز اهمیت ترین پارامتر های خرید این محصول می باشد. بنابراین توصیه می گردد که محصولی را انتخاب نمایید که علاوه بر بازدهی بالا، مصرف انرژی به صرفه ای داشته باشد. شایان ذکر است که هر چه میزان مصرف انرژی در مقایسه با باز دهی آن کمتر باشد، ارزش خرید این دستگاه افزایش می یابد. مصرف برق دستگاه فوق با توجه به اینکه دارای دو نوع معمولی و اینورتر دار است با بکارگیری برق مصرفی تک فاز در ظرفیت های کم و برق سه فاز در ظرفیت های بزرگتر صورت می پذیرد.