راهنمای انتخاب پکیج برقی

معرفی پکیج شوفاژ

بیش از آنکه برای خرید پکیج اقدام نمایید و فاکتور های لازم جهت خرید یک پکیج خوب و مناسب را بررسی کنیم، بهتر است با این سیستم گرمایشی آشنا شوید. از آنجایی که گرمایش مطبوع و آب گرم بهداشتی همواره جزو نیاز های اولیه ی بشر بوده و هست و امروزه با توجه به فرائانی گاز طبیعی و امکان دسترسی راحت به این موهبت الهی، تکنولوژی در جهت استفاده بهینه از این انرژی فراهم شده است. در واقع می توان گفت پکیج ها سیستم های اصلاح شده ای هستند که پس از بروز ایرادات در سیستم گرمایش مرکزی (موتور خانه) طراحی و تولید شده اند. پکیج دستگاهی است که به عنوان یک جایگزین مناسب برای سیستم های موتورخانه مورد استفاده قرار می گیرد. حال اگر قصد خرید پکیج شوفاژ را دارید ابتدا لازم است با فاکتور های لازم جهت انتخاب بهترین پکیج آشنا شوید. در ادامه به نقد و بررسی نکات طلایی جهت انتخاب بهترین پکیج می پردازیم.

پکیج دیواری زمینی

چنانچه متراژ منزل شما بیش از ۳۰۰ متر مربع می باشد بهتر است از پکیج های زمینی استفاده گردد و یا اینکه اگر مصرف کننده به آب گرم بیشتر و یا گرمای بیشتری نیاز داشته باشد پکیج زمینی بهترین گزینه برای بهره برداری می باشد. هم چنین اگر با محدودیت فضا مواجه هستید و یا متراژ منزل شما زیاد نیست بهتر است از پکیج های دیواری استفاده نمایید. پکیج های دیواری می توانند به جای یک کابینت دیواری نصب شوند که علاوه بر اشغال فضای کم بازدهی انرژی بالاتری نسبت به موتور خانه ها دارند. یکی دیگر از تفاوت های پکیج زمینی و دیواری در ظرفیت ذخیره ی آب آنها می باشد. پکیج هایی که زمینی هستند به علت بزرگ بودن نسبت به پکیج های دیواری که فاقد ظرفیت ذخیره آب هستند از ظرفیت ذخیره ی آب زیادی برخوردارند و آب را گرم نگه می دارند.

پکیج فن دار یا بدون فن

همان طور که مستحضر هستید دود به تنهایی قادر به حرکت کردن به صورت افقی نیست پس اگر بخواهیم دود حاصل از احتراق پکیج را از دیواری کناری به صورت افقی به تراس و یا بیرون پرتاب کنیم می بایست از پکیج فن دار بهره بگیریم. پکیج های فن دار قادرند با دودکش دو جداره ۶ -۱۰ به بیرون و به صورت مستقیم وصل شوند و یا اینکه با دودکش تک جداره سایز ۶ به بیرون وصل گردد. اما پکیج بدون فن همانند بخاری بوده که نیاز به دودکش کار گذاشته شده در دیوار دارد که تا پشت بام به بالا رفته (تک جداره، سیمانی یا فلزی) و از کلاهک H برخوردار است. با این اختلاف که بر خلاف بخاری که سایز دودکش آن ۱۰ یا ۱۲ سانتی می باشد قطر دودکش در پکیج های بدون فن می بایست ۱۵ سانتی متر باشد و از طول حداقل ۴ متر و حداکثر ۱۸ متر برخوردار باشد تا بتواند دود را به صورت طبیعی به پشت بام منتقل کند. شایان ذکر است که اگر طول دودکش بیشتر از ۵ طبقه یا ۱۸ متر باشدبا توجه به مقوله ی سرد شدن دود در ارتفاع و سنگین شدن آن، طبیعتا عمل مکش طبیعی در این دودکش به سختی صورت خواهد گرفت و احتمال پس زدن دود وجود خواهد داشت. در کل امنیت پکیج فن دار به لحاظ خروج گاز های احتراق نسبت به پکیج بدون فن بیشتر است.

ظرفیت حرارتی دستگاه

اگر دستگاه پکیج را برای تامین گرمایش منزل خود انتخاب کرده اید و در حال حاضر به دنبال خرید پکیج مناسب هستید می بایست در نظر داشته باشید که فقط برند پکیج مهم نیست. بلکه انتخاب بهترین پکیج با ظرفیت مناسب نیز مهم است. یکی از موارد تعیین کننده در خرید پکیج مناسب ظرفیت آن است. اینکه نیاز شما به آب گرم بهداشتی و هم چنین گرمای محیط چه میزان می باشد و از طرفی با توجه به موقعیت جغرافیایی، منزل شما چه میزان حرارت نیاز دارد هر کدام پارامترهایی است که به وسیله ی آن می توانید ظرفیت مورد نیاز پکیج را اندازه گیری و انتخاب نمایید. برخی از مصرف کنندگان محاسبه ی ظرفیت حرارتی پکیج را بر عهده ی می گذارند اما شما میتوانید به جهت محاسبه ی تقریبی طرفیت پکیج مورد نیاز خود متراژ واحد مسکونی خود را در عدد ۱۵۰ (کیلوکالری) ضرب نموده و آن را محاسبه نمایید.

تعداد مبدل

ورود پکیج شوفاژ های دیواری به بازار مصرف تحولی بزرگ در صنعت تاسیسات گرمایشی کشور ایجاد نموده است; به طوری که دیگر افراد علاقه ای به ساخت موتور خانه در ساختمان از خود نشان نمی دهند. چرا که زیر بنای اشغال شده توسط موتور خانه، در صورتی که به جهت بهره برداری بهینه تر استفاده گردد می تواند ارزش ریالی بیشتری پیدا کند. اساس کار سیستم پکیج شوفاژ دیواری به نحوی است که آب سرد وارد دستگاه شده و توسط مبدل های در نظر گرفته شده به دمای مورد نظر می رسد. حال شاید این پرسش ذهن مصرف کنندگان را با چالش مواجه کند که پکیج دو مبدله چیست و چگونه عمل می کند؟ پکیج دو مبدله به پکیجی گفته می شود که در کنار مبدل اصلی یک مبدل دیگر به نام مبدل ثانویه وجود دارد. وظیفه ی مبدل ثانویه تامین آب گرم بهداشتی به جهت شستشو، استحمام و … می باشد. وجود مبدل ثانویه در ساخت این نوع پکیج ها استفاده از دستگاه را راحت تر کرده و کاربر قادر است به طور همزمان هم از آب گرم و هم از گرمایش رادیاتور بهره ببرد. زیرا وظیفه ی گرمایش رادیاتور بر عهده ی مبدل اصلی بوده و در تامین گرمایش رادیاتور مبدل ثانویه دخیل نیست.

پکیج آنالوگ یا دیجیتال؟

پکیج شوفاژ ها از لحاظ نوع کنترل به دو نوع آنالوگ و دیجیتال تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این کنترل گر ها دارای مزایا و معایبی می باشند. سیستم های آنالوگ نسبت به سیستم های دیجیتال کارکرد راحت تری داشته و در صورتی که به هر علتی دچار مشکل شوند به راحتی قابل تعمیر می باشند. البته این موضوع به معنی آن نیست که پکیج های نوع دیجیتال غیر قابل تعمیر هستند اما در صورت بروز مشکل در این نوع پکیج ها نیاز به تخصص بیشتری بوده و حتما می بایست توسط سرویس کار تعمیر گردد. از مزایای پکیج های دیجیتال می توان به قابلیت تنظیم دمای آنها بر روی درجه ی دلخواه اشاره نمود. هنگامی که پکیج شروع به کار می نماید مصرف کننده قادر است که دمای پکیج را به گونه ای تنظیم کند که هنگام کاهش دمای آب به درجه ی x که توسط کاربر تعیین گردیده است، پکیج شروع به کار نماید.