راهنمای خرید پکیج شوفاژ برقی

پکیج رادیاتور برقی دستگاهی است که گرمایش مورد نیاز ساختمان و هم چنین آب گرم مورد نیاز جهت شستشو، استحمام و … را فراهم می سازد. پکیج شوفاژ برقی هم چون یک منبع حرارتی عمل کرده و وطیفه ی تولید حرارت را بر عهده دارد. پکیج رادیاتور برقی مناسب ترین گزینه جهت استفاده در محیط های مسکونی و ویلایی که دسترسی به گاز شهری ندارند می باشد. به طور کلی پکیج دستگاهی است که به جای موتور خانه مرکزی توانایی تامین همزمان آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژ برای واحد های مسکونی و تجاری را دارا می باشد و در مدل های زمینی و دیواری به راحتی به جای یک کابینت نصب می گردد. پکیج رادیاتور برقی علاوه بر بازدهی انرژی بالا و مصرف انرژی بسیار کم موجب حذف لوله کشی های گسترده در ساختمان شده است. در ادامه به نقد و بررسی پکیج رادیاتور برقی می پردازیم.

نحوه ی عملکرد پکیج رادیاتور برقی

هنگامی که شیر آب گرم توسط کاربر باز می گردد، آب گرمی که در قسمت مبدل پکیج برقی وجود دارد وارد مبدل دیگری که معروف به مبدل ثانویه است و وطیفه ی تامین آب گرم مصرفی را بر عهده دارد می گردد. پس از این مرحله آب ورودی گرم شده و به سمت شیر آب روانه می شود. در پکیج رادیاتورهای برقی قطعه ای به نام شیر سه راهه وجود دارد که از یک ورودی از سمت مبدل اولیه و دو عدد خروجی که به هیچ وجه به طور همزمان باز نیستند، تغییر مسیر آب خروجی را ممکن می کند. باز یا بسته بودن خروجی های ذکر شده توسط فلوسویئچ تعیین می گردد. فلوسوئیچ وظیفه ی کنترل تقاضای آب مصرفی و کنترل نمودن شیر سه راهه را بر عهده دارد.

اجزای پکیج برقی

برد پکیج: وظیفه ی برد پکیج تجزیه و تحلیل ورودی و خروجی دستگاه می باشد.

ترمیستور: ترمیستور به علت اینکه حساسیت بالایی به درجه حرارت دارد در شوفاژ برقی تعبیه شده است.

فلوسوییچ: قطعه ی فلوسوییچ در قسمت ورودی شوفاژ برقی تعبیه شده و مشابه یک کلید عمل می نماید.

برد جرقه: این قطعه وظیفه ی چند برابر کردن ولتاژ ورودی و انتقال آن به مشعل را دارا می باشد.

شیر سه طرفه: این شیر وظیفه ی تغییر مسیر عبور آبگرم را بر عهده دارد.

پمپ سیرکولاسیون: وظیفه ی جبران افت فشار مدار گرمایش و گرمایش آب گرم به عهده ی این پمپ می باشد.

مزایای پکیج شوفاژ برقی

راندمان بالا: یکی از اصلی ترین دلایلی که پکیج شوفاژ برقی با استقبال خوبی از طرف مصرف کنندگان مواجه شده اند، راندمان بالای آنها نسبت به دیگر پکیج ها می باشد. راندمان بالای حرارتی در پکیج های برقی به علت عدم وجود دود بوده، به همین سبب گرمای تلف شده ی چندانی ندارد.

عدم نیاز به گاز: با وجود اینکه انرژی گاز در اکثر نقاط کشور رواج پیدا کرده است اما برخی از مناطق کشور دسترسی به گاز شهری ندارد. این به این معنی است که اکثر نقاطی که به گاز شهری دسترسی ندارند از پکیج برقی جهت تامین گرمایش محیط و هم چنین تامین آب گرم بهداشتی استفاده می نمایند.

ابعاد کوچک: معمولا پکیج رادیاتورهای برقی ابعاد کمتری نسبت به پکیج های گازی دارند. دلیل کوچکتر بودن ابعاد این نوع پکیج ها عدم نیاز به دودکش می باشد. به همین علت زیباتر بوده و انعطاف بیشتری در محل نصب خواهند داشت و دیگر نیازی به نزدیک بودن پکیج به دیوار خارجی نیست.

هزینه ی راه اندازی پایین: همانطور که مستحضر هستید پکیج رادیاتورهای برقی نیازی به دودکش ندارند به همین علت هزینه ی نصب آن نسبت به پکیج های گازی بسیار پایین تر می باشد. اگر مصرف کننده در منزل لوله کشی گاز نداشته باشد تفاوت هزینه ی راه اندازی پکیج گازی و برقی بسیار مورد توجه خواهد بود.

سطح صدای کم: به علت اینکه درون پکیج رادیاتورهای برقی هیچگونه المان متحرکی وجود ندارد، پکیج در هنگام کارکرد صدایی از خود تولید نکرده و کاملا بی صدا عمل می نماید.