اهمیت گرمایش در مرغداری

از بدو متداول شدن صنعت مرغداری، نیاز به گرمایش آن به خصوص در دوران ابتدایی جدا شدن جوجه از مرغ و نیاز مبرم جوجه به گرما برای رشد مطلوب ضرورت می یابد. سیستم های گرمایشی مختلفی برای مرغداری وجود دارند که می توان با توجه به پارامترهایی مانند ابعاد، میزان گرمای مطلوب مورد نیاز و … مناسب ترین سیستم گرمایش را برای مرغداری انتخاب نمود. علاوه بر این نکات هزینه های اولیه ارزانتر و دارا بودن صرفه اقتصادی و همچنین راحت بودن سرویس دهی و کنترل جوجه ها و دارا بودن استاندارد های لازم در انتخاب سیستم گرمایشی امری مهم می باشد.

انواع سیستم های گرمایشی مرغداری

سیستم گرمایش کل سالن مرغداری

در این نوع سیستم  دمای کل محیط سالن افزایش می یابد.این نوع سیستم طبیعتا به دلیل گرمایش کل محیط و مصرف سوخت بیشتر پرهزینه می باشد. روش کار این سیستم ها به گونه ای است که در داخل سالن نصب می گردند و یا هوای گرم را از طریق هواکش و کانال به درون محیط مورد نظر می رسانند.  سوخت مصرفی این سیستم ها نفت، گاز، گازوئیل، مازوت و برق تأمین می شود. چهارشاخ، هیتر کوره ای و کابینتی، هیترهای موشکی و هیترهای تابشی  زیر مجموعه ی سیستم های گرمایشی تمام سالن می باشند.

سیستم گرمایشی چهارشاخ

به مادر های مصنوعی که عموما گازی یا گازوییلی می باشند و در مرغداری های سنتی و نیمه سنتی از آن استفاده می شود چهارشاخ می گویند.سازو کار اصلی این نوع سیستم ها یک منبع حرارتی می باشد که بر روی چهار پایه در داخل سالن جا می گیرد. بعصی مواقع از این نوع مادرهاي مصنوعی براي گرمایش کل سالن  نیز استفاده می شود که عموما بازدهی مطلوبی نخواهد داشت.

سیستم گرمایش موضعی

یکی از متداول ترین سیستم های گرمایشی، مادر مصنوعی با سوخت فسیلی محسوب می گردد .  مادر مصنوعی به طور کلی از  چتر مادر مصنوعی، منبع تولید کننده حرارت  و قلاب آویز یا چهارچوب تشکیل شده است. مادرهاي مصنوعی بر اساس نوع سوخت مصرفی به انواع مادرهاي گاز سوز، برقی، گازوئیل سوز، با لامپ UV و مادر مصنوعی با استفاده از لوله هاي محتوي آب گرم در نزدیکی کف سالن تقسیم میشوند. چتر مادر مصنوعی به منزله یک صفحه تابشی عمل مینماید و گرماي تولیدي را به سمت جوجه و بستر هدایت میکند. در حقیقت چتر مادر مصنوعی کار متمرکز کردن حرارت به روي جوجه را برعهده دارد.

هیتر کوره ای مرغداری

هیتر کوره ای مرغداری نوعی سیستم گرمایشی می باشد که در سالن های صنعتی کاربرد بسیاری دارد. این سیستم از تابلو برق، ترموستات، فن، لوله های موازی، مشعل و دیگ فلزی تشکیل شده است. نحوه ی عملکرد این سیستم به گونه ای است که با سوختن انرژی حرارت تولید می شود سپس به وسیله فن گرما را به داخل سالن هدایت می نماید. هوای گرم به وسیله ی سیرکولاسیون به تمام نقاط سالن انتقال می یابد.

جت هیتر مرغداری

جت هیتر نوع دیگری از سیستم های گرمایشی می باشند که در سالن مرغ داری می توان استفاده کرد. شکل ظاهری جت هیترها به شکل استوانه می باشد که قابلیت نصب به صورت سقفی را دارا می باشند و با توان های مختلف در بازار مصرف موجود می باشند.از مزایای جت هیتر هوشمند بودن آن برای روشن و خاموش شدن اتوماتیک می باشد و قدرت پرتاب هوا در این سیستم بسیار مطلوب می باشد.

گرمایش تابشی

این نوع سیستم ها گرما را به صورت مستقیم به پرنده ها می تابانند. در این سیستم حرارت از طریق لوله های مخصوص به حرکت در می آیند و موجب داغ شدن کامل لوله می گردند.این سیستم ها  به دلیل بهره وری از یک مداربسته برای سوخت گاز دارای مزایای بسیاری می باشند.

گرمایش با اشعه مادون قرمز

اشعه مادون قرمز  از طریق  فلزمخصوصی که در ساخت لوله های این دستگاه ها به کار رفته تولید و به وسیله ی صفحه انعکاس دهنده اي که در بالاي لوله ها تعبیه میشود به کف تابانده میشود . این سیستم حرارت بسیار سالم است و بهترین توزیع و پخش گرما را از بالا به پشت جوجه ها خواهد داشت.این سیستم هم اکنون در اکثر کشورهاي پیشرفته و سردسیر دنیا نظیر کانادا و روسیه جهت گرمایش سالنهاي مرغداري مورد اقبال قرار گرفته و در سطح وسیعی جایگزین سیستم های گرماساز پیشین شده است .