مزایا و معایب پکیج گازی

معرفی پکیج شوفاژ گازی

پکیج شوفاژ گازی یک نوع سیستم گرمایشی می باشد که قابلیت تامین همزمان آب گرم مصرفی و گرمایش محیط را بر عهده دارد. این سیستم گرمایشی به دلیل دارا بودن مزایای متعدد به سرعت جایگزین سیستم موتورخانه شده است. همچنین به دلیل ارزان بودن و قابل دسترس بودن حامل انرژی گاز، استفاده از آن بسیار رواج یافته است. پکیج شوفاژ گازی با توجه به نوع نصب به دو نوع دیواری و زمینی تقسیم می شود که با توجه به مساحت محیط می توان یکی از موارد را انتخاب کرد. پکیج های دیواری گازی با توجه به ظرفیت حرارتی مساحت های کمتر از ۳۰۰ متر را ساپورت می کند و پکیج زمینی برای مساحت های بالای ۳۰۰ متر گزینه ی مناسبی می باشد.

مزایای پکیج شوفاژ گازی

بازدهی بالا و مصرف بهینه گاز از عوامل موثر در استفاده از پکیج شوفاژ گازی  در شرکت ها و دستگاه های اجرایی است که استفاده از این سیستم را توسعه بخشیده است.
ایمنی بالا و عدم اشغال فضای زیاد، مستقل بودن هر واحد مسکونی همچنین رضایتمندی مصرف کننده ها از عملکرد پکیج دیواری دیگر جای تردید باقی نمی گذارد که استفاده از این دستگاه در واحدهای تجاری و منازل بسیار به صرفه است. پکیج دیواری فن دار که معتبرترین و استانداردترین نوع پکیج در دنیا می باشد، علاوه بر تامین گرمایش محل کار یا منزل که توسط رادیاتور یا گرمایش از کف صورت می گیرد، آبی گرم و بهداشتی را نیز در کوتاهترین زمان در اختیار مصرف کننده ها قرار می دهد. همچنین با ترکیب پکیج دیواری با کولر گازی بواسطه ی یک کویل آب گرم می توان علاوه بر مصرف بهینه ی انرژی، گرمایش فوق العاده و ارزانی برای مصرف کننده فراهم ساخت. توجه داشته باشید در زمان نصب پکیج دیواری به کمک یک دودکش مخصوص و کواکسیال (دو جداره) می توان علاوه بر خارج ساختن دود (دودی که حاصل از کارکرد دستگاه بوجود آمده است) از محیط به خارج، هوایی که دستگاه نیاز دارد را از محیط خارج تامین کرد، در نتیجه میزان ایمنی برای مصرف کننده بالا می رود.

استقلال در تامین گرمایش محیط و میزان آب گرم مصرفی برای هر واحد مسکونی
عدم نیاز به راه اندازی موتورخانه مرکزی
قابلیت کنترل دستگاه در داخل ساختمان
عدم نیاز به هزینه شارژ ماهیانه و تعمیر و نگه داری
نصب و راه اندازی آسان
سرویس و نگه داری راحت
نسبت به موتورخانه مرکزی راندمان بالاتری دارد
ایمنی بالا بدلیل وجود سنسور دود، سنسورهای آب گرم مصرفی و …
عدم نیاز به فضای زیاد در ساختمانها
دارای ابعاد کوچکی است (ابعادی در حد یک آبگرمکن گازی دیواری معمولی)
قابلیت تنطیم دما به میزان دلخواه
جلوگیری از هدر رفتن انرژی و تامین آب گرم مصرفی در کمترین زمان ممکن
امکان خاموش شدن اتومات دستگاه در زمانیکه به آب گرم نیاز ندارید و روشن شدن سریع آن در زمان استفاده
امنیت کامل زیرا دستگاه به گونه ای طراحی شده است که هیچ گونه خطری برای مصرف کننده ندارد.
عملکرد قابل اطمینان (امکان تامین ساختن گرمایش واحدهای مسکونی حداکثر تا متراژ ۳۵۰ متر مربع بطور کامل)
کارکرد بی صدا و آرام
راندمان بالای حرارتی و صرفه جویی در مصرف سوخت بطور همزمان
جلوگیری از هدر رفتن انرژی و زمان با کوتاه کردن مسیر انتقال آب گرم لوله های رادیاتور به مقصد

معایب پکیج شوفاژ گازی

نسبت به موتور خانه عمر کمتری دارد.

فضای داخل واحد را اشغال می کند.

برای مکان‌هایی با دو حمام یا بیشتر مناسب نیست. میزان دبی آب گرم بهداشتی آن نسبت به موتور‌خانه کمتر و معمولا بین ۱۰ تا ۱۶ لیتر در دقیقه است ( البته نوعی پکیج وجود دارد که تنها دارای مدار گرمایش است و با اتصال پکیج به مخزن‌های کویل‌دار در حجم مورد نیاز همیشه می‌توان مقداری آب گرم بهداشتی ذخیره داشت).
در محل‌هایی که مصرف آب گرم بهداشتی در فاصله زیادی نسبت به پکیج باشد به علت نداشتن مسیر بازگشت آب بهداشتی (که این امکان در موتور‌خانه وجود دارد) ضروری است تا آب سرد ناشی از اتلاف حرارتی داخل لوله بین پکیج و محل مصرف ریخته شود تا آب گرم به مصرف کننده برسد (البته نوع خاصی از پکیج وجود دارد که مجهز به مسیر برگشت آب بهداشتی است). یادآور می‌شود، در محاسبه میزان گرمای لازم برای گرم کردن یک مترمربع از ساختمان باید بعضی از شرایط در نظر گرفته شود.

نتیجه گیری

با توجه به بررسی مزایا و معایب سیستم پکیج شوفاژ گازی می توان گفت که استفاده از پکیج بیشتر دارای مزایا بوده و از معایب کمتری برخوردار است. مصرف کننده می تواند با در نظر گرفتن پارامتر های مختلف نسبت به خرید مناسب ترین  پکیج اقدام نماید. در حلت کلی خرید یک محصول، پارامترهای بازهی، کیفیت کالا، تعمیر و نگهداری محصول می تواند در نحوه ی انتخاب کمک نماید.