معرفی پکیج برقی گلخانه و بررسی نحوه ی عملکرد!

گیاهانی که در گلخانه گشت می شوند تنها قادرند ۲۵ درصد از نیاز گرمایی خود را از طریق نور خورشید تامین نمایند. اما مابقی نیاز گرمایی گیاهان می بایست توسط سیستم های گرمایشی مناسب مانند پکیج برقی گلخانه که مخصوص استفاده در گلخانه می باشد تامین گردد. گلخانه ها می بایست یک محیط کنترل شده همراه با نور کافی، دما و رطوبت مناسب داشته باشند تا شرایط مناسب برای رشد محصولات فراهم گردد. دمای مورد نیاز به نوع محصول در حال رشد بستگی دارد. اکثر محصولات گلخانه ای به دمای ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی گراد در طول شبانه روز نیازمندند. از این رو انتخاب سیستم گرمایشی مناسب مانند پکیج برقی گلخانه امری مهم تلقی می گردد و می بایست نکاتی را قبل از اجرا در نظر گرفت. در ادامه به معرفی انواع سیستم های گرمایشی گلخانه که به واسطه ی پکیج عمل می نمایند می پردازیم.

یونیت هیتر گلخانه ای

یونیت هیتر گلخانه ای دستگاهی است که عمل احتراق در آن انجام نمی شود. اما دارای لوله های آب گرم و سرد بوده و توسط پکیج گرم می شود و در صورت نیاز به هوای خنک به واسطه ی چیلر عمل می نماید. یونیت هیتر گلخانه ای هوا را از اطراف لوله ها دمیده و دمای آن را کاهش و یا افزایش می دهد. این سیستم به فواصل منظم و به تعداد زیاد در نقاط مختلف گلخانه نصب و توسط لوله مرکزی به پکیج متصل می گردد.

سیستم گرمایش از کف

با افزایش جمعیت و هم چنین کاهش منایع انرژی، مصرف بهینه انرژی امری مهم تلقی می گردد. در این راستا نقش سیستم های گرمایش بهینه قابل تامل می باشد. سیستم حرارتی گرمایش از کف که انتقال حرارت آن به صورت تابشی (تشعشعی) می باشد، سهم بسیاری در فرآیند گرمایش گلخانه دارد. در مقایسه با سایر سیستم های گرمایش گلخانه، سیستم گرمایش از کف در صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی نقش بسزایی دارد. در چند سال اخیر استفاده از سیستم گرمایش از کف در گلخانه ها در کشور های اروپایی و آمریکایی بسیار متداول شده است و علت این گسترش روز افزون، بهینه بودن مصرف انرژی، توزیع یکسان گرما در تمامی سطح گلخانه و عدم وجود مشکلاتی هم چون سیاه شدن دیوار ها، گرفتگی و پوسیدگی لوله ها و … می باشد. سیستم گرمایش از کف توسط پکیج عمل گرمایش را انجام می دهد. پکیج هایی که در گلخانه ها استفاده می گردند به پکیج گلخانه و در نوع برقی و گازی به پکیج برقی گلخانه و پکیج گازی گلخانه معروف هستند.