مقایسه ی پکیج دیواری و پکیج زمینی

با استفاده از پکیج دیواری می توان ازسروصدای زیاد موتورخانه راحت شد. به وسیله ی پکیج دیواری می توان از آب گرم مصرفی و گرمایش محیط بهره برد.
می توان با استفاده از پکیج دیواری خیلی راحت این موارد را تامین کرد.  همچنین در مصرف هزینه ها بسیار صرفه جویی می شود. پکیج های دیواری فضای کمی اشغال می کنند و بازدهی بالایی دارند . هر واحد از پکیج جداگانه ای استفاده می کند که این باعث استقلال واحد های مسکونی می شود. مزیت های بیشمار پکیج دیواری سبب محبوب شدن آنها در ارگان های اجرایی هم شده است. به گونه ای که این روز ها کمتر استفاده از موتورخانه ها مشاهده می شود.
پکیج دیواری معمولا داخل آشپزخانه و یا آبدارخانه بر روی دیوار نصب می شود . که جهت ایجاد ایمنی بهتر است از دودکش دو جداره استفاده شود. بدین گونه هوای مورد نیاز دستگاه از محیط بیرونی تامین می گردد و خطری ساکنین را تهدید نخواهد کرد.

نتیجه گیری کلی:

پکیج دیواری فضای کمتری را اشغال می کند و شبیه کابینت دیواری است که روی دیوار نصب می شود.
پکیج زمینی ابعاد بزرگ تری دارد و قابل نصب روی دیوار نمی باشد. به همین دلیل مانند یک کابینت زمینی، روی زمین و معمولا داخل آشپزخانه نصب می شود.
پکیج های دیواری معمولا مخزنی برای ذخیره آب ندارند و آب گرم مصرفی رو به صورت لحظه ای گرم می کنند.
پکیج های زمینی معمولا برای ذخیره آب گرم مصرفی مخزن دارند و آب گرم در آنجا ذخیره می شود و توسط کویل هایی که از داخل مخزن عبور داده شده، آب گرم می ماند.

مصرف کننده باید با در نظر گرفتن نوع نیاز و ابعاد محیط مورد نظر اقدام به انتخاب مناسب ترین پکیج نماید.

پکیج چیست؟

پکیج وسیله ای گرمایشی می باشد که برای تامین همزمان آب گرم مصرفی و گرمایش محیط رواج دارد. این دستگاه های پرکاربرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند، از لحاظ نوع نصب به دو نوع دیواری و زمینی تقسیم می شوند. همچنین از لحاظ نوع سوخت مصرفی به دو نوع برقی و گازی دسته بندی می شوند. امروزه به دلیل گسترش شبکه ی گازرسانی اکثر مصرف کنندگان پکیج های گازی را به نوع دیگر پکیج ها ترجیح می دهند. پکیج گازی با توجه به تامین همزمان آب گرم مصرفی و گرمایش محیط، خیلی زود جایگزین موتورخانه های قدیمی شده و جایگاه نسبتا خوبی در بازار مصرف برای خود دست و پا کرده اند. از مزایای این سیستم های گرمایشی می توان به کاهش هزینه های سوخت، استقلال واحد ها و ایمنی بسیار بالای آن اشاره کرد. از جمله موارد استفاده پکیج، در خانه ها و اماکن تجاری می باشد که در نتیجه با تحمیل کمترین هزینه ها می توان به گرمایش آب مصرفی و محیط دست یافت. برای انتخاب پکیج مناسب می بایست به ابعاد ساختمان، نوع سوخت مصرفی در دسترس و فضای کافی مورد نیاز برای نصب دقت کرد.

پکیج زمینی

پکیج زمینی به دلیل ظرفیت حرارتی بالا در مکان هایی با متراژ بالا کاربرد دارد. این دستگاه نیاز به فضای کافی برای نصب و راه اندازی دارد.

پکیج های زمینی  از نظر سیستم اشتعال در دو دسته مشعل دار و بدون مشعل قرار می گیرند.

دستگاه های مشعل دار معمولا دارای برنر خطی بوده و در ظرفیت های ۲۸۰۰۰ الی ۴۵۰۰۰ می باشند. این نوع پکیج های زمینی دارای مبدل حرارتی  بوده و از دیگ گرمایشی استفاده نمی کنند. پکیج های گرمایشی مشعل دار می توانند دارای مبدل صفحه ای یا منبع کویل دار (مخزن) باشند

دستگاه های پکیج زمینی بدون مشعل دارای ظرفیت های حرارتی بالاتری بوده و همچنین از دیگ چدنی یا فولادی  بهره می برند. در این نوع پکیج ها می توان از چند نوع مشعل گازسوز، گازوئیل سوز . یا دوگانه سوز استفاده کرد. همچنین داشتن دیگ، توانایی آنها را برای گرمایش فضاهای بزرگتر تضمین می کنند.

پکیج های گرمایشی زمینی به انواع دارای مبدل صفحه ای و مخزن دار تقسیم می شوند. پکیج های دارای مبدل صفحه ای حجم کمتری داشته و در ظرفیت های پایین تر تولید می شوند. مبدل صفحه ای در جاهایی که آب دارای املاح زیاد است مناسب نبوده و موجب گرفتگی فین های داخلی آن می شود. البته راه حل برای جلوگیری از رسوب در مبدل صفحه ای، استفاده از دستگاه های رسوب زدا مانند رسوب گیر های الکترونیکی مفید می باشد.

در پکیج های مخزن دار در بخش مبدل ثانویه که جهت تامین آبگرم بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد، به جای استفاده از مبدل صفحه ای، از یک مخزن کویل دار استفاده شده که قابلیت ذخیره آبگرم را دارد. پکیج های دارای مخزن کوئل دار، آبگرم در دسترس تری در اختیار مصرف کننده قرار داده و همواه آبگرم را در مخزن خود ذخیره دارند. از این رو کاملا شبیه یک موتور خانه عمل می کنند. پکیج های مخزن دار در مقابل رسوب بسیار مقاوم بوده و آبگرم بهداشتی را کاملا بدون نوسان دمایی در اختیار مصرف کننده قرار می دهند.

کاربرد پکیج زمینی:

در اماکنی که نیاز به گرمای بیشتری دارند و استفاده از پکیج دیواری ممکن نیست شما می توانید از پکیج زمینی استفاده کنید.
پکیج های زمینی اغلب دارای مخزن ذخیره آب گرم یا مخزن کوئل دار می باشند که در بعضی از مدلها از مشعل جداگانه نیز استفاده می شود.
از پکیج های زمینی بیشتر در ساختمانهای چند طبقه و ویلاها استفاده می شود و تعمیر پکیج بیشتر مرتبط با ترموستات و مخزن آن می باشد.
پکیج گرمایشی جایگزین شوفاژ و موتورخانه مرکزی شده است و گرمایش محیط را به وسیله رادیاتور ها، فن کویل و گرمایش از کف تامین می‌کند و همچنین مثل آبگرمکن، آب گرم بهداشتی مورد نیاز منازل جهت استحمام، شستشو و… را تامین می کند.

-پکیج های زمینی مشعل دار برای مکان هایی با متراژ پایین تر و دستگاه های بدون مشعل برای فضاهای بزرگتر استفاده می شوند. مزیت استفاده از پکیج بدون مشعل، حق انتخاب در نوع سوخت (گازی، گازوئیلی و دوگانه سوز) مشعل می باشد.

اگر می خواهید از چنیدین حمام همزمان استفاده کنید، از مدلهای مخزن دار زمینی استفاده کنید و اگر فضای شما دوبلکس است، یا متراژ آن زیاد است از مدلهای زمینی به جای دیواری بهره ببرید.