مهم ترین کاربرد پرده هواساز

پرده ی هوا چیست؟

پرده هوا دستگاهی است که از طریق دمیدن هوا با سرعت زیاد در هنگامی که در باز است به جهت جدا کردن دو فضا از یکدیگر و همچنین برای جلوگیری از ورود حشرات و گردوغبار موجود در هوا  به محیط داخلی جلوگیری می کند. نام گذاری این دستگاه به دلیل عاملی برای جلوگیری  از ورود به داخل ساختمان می باشد.

شکل دستگاه پرده هوا همانند پانل پایین کولور های اسپیلت می باشد و در بالای درب های ورودی محیط های مسکونی، اداری، تجاری، فروشگاه ها، فضاهای صنعتی و همچنین مکان های پر رفت و آمد که دائما با فضای بیرون در ارتباط است قابل استفاده می باشد.

نکات مهم انتخاب پرده هوا

1- انتخاب مناسب پرده هوا در بازدهی و کارایی تجهیزات تهویه بسیار موثر است.
۲-  پرده هوا با قدرت پایین فن نمی تواند جلوی ورود هوای سرد را بگیرد و بلعکس، نصب سیستمی قدرتمند در ارتفاع های پایین می تواند برای افرادی که در زیر آن ایستاده اند نامطلوب و پر سر و صدا باشد.
۳- برای به دست آمدن  نتیجه بهتر مطلوب است که کل عرض درب زیر جریان پیوسته هوا قرار گیرد.

کاربرد و نحوه ی عملکرد پرده ی هوا

پرده هوا معمولا برای مهار باد، جلوگیری از ورود حشرات و  جداسازی محیط به کار می رود.

عملکرد پرده هوا به گونه ای است که هوا از دهانه ورودی وارد می شود، گاهی هوا همراه با فیلتر شدن فشرده می شود و به سمت درهای خروجی پرتاب می شود.

فیلتر وظیفه ی محافظت از قطعات داخلی پرده هوا (مثل مبدل حرارتی ، فن ها ، تجهیزات الکترونیکی و …) را بر عهده دارد.فن پرده هوایی می تواند به صورت مستقیم و یا با کمک تسمه به کار کند. استفاده از فن های سانتریفیوژ ، محوری و جریان متقاطع رایج تر است. خروجی برخی از پرده های هوا برای ایجاد جریان بهتر و افزایش کارکرد آن قابل تنظیم است.پرده هوای گرمایشی یک کویل دارد  تا پرتاب سرد یا گرم داشته باشیم. گرمایش برای این است که زمانی که مردم از درب ورودی عبور می کنند احساس یک پرتاب هوای سرد را نداشته باشند و همچنین هوای ورودی را گرم کنند.

مزایای انواع پرده هوا

مزایای پرده هوا به چهاردسته تقسیم می شود:از لحاظ تجاری _ صرفه جویی انرژی_ افزایش ایمنی _ تاثیرات بهداشتی مطلوب

_ از هدر شدن انرژی ساختمان جلوگیری می نماید.

_از ورود آفات و حشرات جلوگیری می کند.

_درب هوا موجب افزایش فضای قابل استفاده در پیش ورودی می شود.

_منجر به ایجاد تخلیه آسان از درب خروجی در مواقع اضطرای می شود.