نقد و بررسی تخصصی انواع پکیج دیواری

پکیج های دیواری دستگاه هایی می باشند که مانند یک کابینت بر روی دیوار نصب می گردند و مانند موتور خانه وظیفه ی تامین آب گرم مورد نیاز جهت تامین گرمایش محیط و آب گرم بهداشتی برای مصارف روزمره مانند شستشو، استحمام و … را بر عهده دارند. امروزه پکیج هایی که از نوع دیواری می باشند جزو دستگاه های متداول جهت ایجاد گرمایش در سراسر دنیا به شمار می روند. اشغال فضای کم، ایمنی بسیار بالا، استقلال هر واحد مسکونی و … از مزایای این سیستم به شمار می رود که موجب شده بهره برداری از این دستگاه به صورت روز افزون گسترش یابد. در ادامه به نقد و بررسی پکیج گرمایشی دیواری می پردازیم.

انواع پکیج گرمایشی دیواری

  1. پکیج برقی دیواری
  2. پکیج گازی دیواری

پکیج های برقی و گازی به لحاظ خروجی کاملا شبیه به هم می باشند و تنها تفاوت آنها در ورودی آنها است. پکیج برقی دیواری از انرژی برق تغذیه کرده و جهت استفاده در مکان هایی مناسب می باشد که مصرف کنندگان دسترسی به گاز شهری ندارند. در این بین استفاده از پکیج های گازی دیواری متداول تر بوده و اکثر مصرف کنندگان از پکیج گازی دیواری بهره گیری می نمایند. پکیج های دیواری معمولا داخل آشپزخانه و یا تراس بر روی دیوار قابل نصب می باشند. جهت حفظ ایمنی و عدم بروز خطر های احتمالی، هنگام نصب پکیج های گازی از دودکش دو جداره استفاده می گردد. به این ترتیب هوای مورد نیاز دستگاه از محیط بیرون تامین شده و برای ساکنین خطر آفرین نمی باشد.

مزایای پکیج گرمایشی دیواری

– استقلال کامل واحد های مسکونی

– عدم نیاز به موتور خانه مرکزی

– تنظیم دما به میزان دلخواه

– عدم اشغال فضای مفید

– دارای ابعاد کوچک، تقریبا به اندازه ی یک آبگرمکن دیواری معمولی

– راندمان حرارتی بالا همزمان با صرفه جویی در مصرف سوخت

– سهولت در نصب، راه اندازی و نگهداری

– امکان کنترل سیستم در داخل ساختمان

– ایمنی بالا به علت وجود سنسور های آب گرم مصرفی و شوفاژ

– تامین آب گرم به صورت دائمی در کوتاه ترین زمان ممکن و جلوگیری از اتلاف انرژی

عملکرد پکیج گرمایشی دیواری

عملکرد پکیج دیواری در دو حالت تابستانه و زمستانه می باشد. عملکرد پکیج دیواری در حالت تابستانه به این صورت است که  زمانی دستگاه شروع به کار می نماید که مصرف کننده نیاز به آب گرم بهداشتی داشته باشد، این عملیات به صورت اتوماتیک صورت می پذیرد. هنگامی که شیر آب گرم توسط کاربر باز می شود، سنسور فشار مشعل را روشن کرده و پس از بستن شیر آب گرم دستگاه خاموش می گردد. این دستورالعمل توسط برد کنترل الکترونیک صادر می گردد و مبدل حرارتی سریعا آب گرم را مهیا می کند. اما عملکرد پکیج در حالت زمستانه متفاوت می باشد چرا که جدا از گرم نمودن آب مصرفی پکیج وظیفه ی گرم نمودن رادیاتور و مدار های گرم کننده را دارا می باشد. در این سیستم اولویت با آب گرم مصرفی بوده و زمانی که شیر آب گرم توسط مصرف کننده باز می گردد سنسور برقی، مدار رادیاتور را تا زمانی که آب گرم مصرفی باز است قطع می نماید. البته این حالت موقتی بوده و به محض آنکه آب گرم توسط کاربر بسته شود مدار رادیاتور شروع به کار می نماید.