کاربرد و نحوه ی استفاده از سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف وظیفه انتقال حرارت به صورت تشعشعی (تابشی) را دارد که در مقایسه با سایر سیستمهای گرمایشی به لحاظ اقتصادی به صرفه می باشد. در سالهای اخیر، در کشور های اروپایی و آمریکا این نوع سیستم ها بسیار کاربرد داشته است. علت استفاده از این سیستم، توزیع یکسان گرما در تمامی سطح و فضا و عدم وجود مشکلاتی چون سیاه شدن دیوار ها، گرفتگی و پوسیدگی لوله ها می باشد.

کاربرد و نحوه ی استفاده از سیستم گرمایش از کف

هدف این سیستم گرمایشی، تامین گرمایش محل سکونت بوده که از دیر باز به طرق مختلف انجام می شده است. در روم به جهت استفاده از این سیستم، به کانال کشی در زیر کف روی می آورده اند و هوای گرم را از آن عبور می داده اند. اما در کره دود حاصل از سوخت را قبل از اینکه از دودکش عبور نماید از زیر کف انتقال می دهند. در کشور ایران نیز این سیستم گرمایشی در مناطق سردسیر و کوهستانی از جمله آذربایجان مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم گرمایش از کف

انواع سیستم گرمایش از کف

  1. گرمایش از طریق هوای گرم       ۲٫ گرمایش با استفاده از گرمای الکتریسیته       ۳٫ گرمایش با آب گرم

استفاده از سیستم گرمایش از کف با استفاده از هوای گرم به دلیل اینکه هوا نمی تواند گرمای زیادی را در خود نگه دارد  در موارد مسکونی چندان به صرفه نبوده و توجیه اقتصادی ندارد. در روش گرمایش با جریان الکتریسیته فقط زمانی از لحاظ اقتصادی به صرفه است که قیمت انرژی الکتریکی کم باشد. در مقایسه با دو روش ذکر شده در بالا، سیستم گرمایش با آب گرم مقرون به صرفه تر و استفاده از آن ایده آل تر می باشد. این سیستم به علت داشتن مزایای بالا در سال های متوالی مورد استفاده قرار گرفته شده است.

مزایای سیستم گرمایش از کف

به کار گیری این سیستم در مکان هایی مانند آشپزخانه و حمام که معمولا کف آنها مرطوب است مناسب بوده و موجب خشک شدن کف می گردد.

در روش گرمایش از کف ابتدا قسمت کف ساختمان گرم می شود سپس هوای گرم با دمای کمتری به سقف می رسد که این مورد یکی از مزایای اصلی این سیستم به شمار می رود. یکی دیگر از مزایای استفاده از سیستم گرمایش از کف آسایش و راحتی مصرف کنندگان می باشد به طوریکه آسایش و راحتی افراد در محل سکونتشان بدون هیچ گونه نگرانی و محدودیت فراهم می گردد. به کار گیری سیستم گرمایش از کف موجب از بین رفتن رطوبت زمین شده که در بعضی از مواقع عوارضی چون در مفاصل را درد پی دارد و موجب کاهش درد بیماران مبتلا به ناراحتی هایی از قبیل رماتیسم خواهد شد.

آیا سیستم گرمایش از کف سرطانزاست؟

چندیست که مطلبی در فضای مجازی با عنوان “گرمایش از کف سرطانزاست”منتشر شده است. در رابطه با این شایعه که به هیچ وجه صحت نداشته و ندارد می توان گفت که پرز قالی به دلیل حرکت افراد و اجسام بر روی قالی، از آن جدا شده و توسط جریان هوا جا به جا می شود و یا اینکه در هوا معلق می ماند. این در حالی است که در گرمایش از کف نسبت به رادیاتور و سیستم های گرمایشی کمترین جریان هوا ایجاد می گردد پس شایعه ی “گرمایش از کف سرطانزاست” صحت ندارد.