معرفی سرد خانه میوه و سبزیجات

معرفی سردخانه میوه

یکی از عوامل مهم و تعیین کننده در زمینه مراقبت و نگه داری از میوه و سبزیجات دما می باشد. یکی از بهترین روش های نگه داری و جلوگیری از صدمه دیدن میوه ها پایین آوردن کافی دما است. البته تمیز بودن میوه ها و زخمی نشدن آنها در مرحله ی برداشت نیز نکته ی حائز اهمیتی می باشد. سرد خانه ی میوه دستگاهی است که وظیفه ی حفظ کیفیت  و  جلوگیری از فساد میوه و سبزیجات را به وسیله ی کاهش کافی دما، بر عهده دارد.

به طور کلی این دستگاه ها کاربردهای بسیار زیادی در زمینه ی کشاورزی، غذایی، صنعت دارو، میوه و سبزیجات و … دارد که در این مقاله سردخانه ی میوه و سبزیجات را مورد نقد و بررسی قرار می دهیم.

انواع سردخانه

در یک مقایسه ی کلی سردخانه های فریونی و آمونیاکی و با در نظر گرفتن پارامتر هایی مانند هزینه های ساخت، هزینه های جاری ( هزینه های انرژی و نگه داری) و در نظر گرفتن خطرات موجود می توان نتیجه گرفت که دستگاه های فریونی مناسب تر از نوع آمونیاکی می باشد.

از دیدگاه تخصصی سردخانه ها، به دو دسته ی فریونی و آمونیاکی تقسیم می شوند.

فریونی: این نوع سیستم ها برای مواردی با ظرفیت کم ( ۳۰۰۰تن) کاربرد دارند و با استفاده از گاز فریون که جزو گازهای برودتی می باشد کار می کند.

آمونیاکی:این نوع سیستم برای مواردی با ظرفیت بالا استفاده می کنند و مکانیزم عملکرد آن با استفاده از آمونیاک، که یکی از پرکاربردترین ترکیبات شیمیایی می باشد انجام می پذیرد.

اجزای تشکیل دهنده ی سردخانه

1.موتور: از انرژی برق تغذیه می کند و  وظیفه ی مهیا کردن انرژی و محرک کمپرسور  را برعهده دارد.

۲٫ کمپرسور: مسئولیت تامین تراکم گاز را به جهت بالا بردن فشار و دمای گاز را بر عهده دارد.

۳٫کندانسور: وظیفه ی خنک کردن گاز گرم شده را بر عهده دارد.

۴٫شیر انبساط: گاز متراکم شده را رقیق می کند.

۵٫اپراتور : به عنوان مبرد اتاقک های مورد استفاده قرار می گیرد.

۶٫شیرآلات ارتباطی: وظیفه ی انتقال گازهای موجود را به قسمت های مختلف را بر عهده دارد.