5 مزیت چیلر جذبی نسبت به چیلر تراکمی

چیلر چیست؟

چیلر به دستگاهی گفته می شود که هدف از به کار گیری آن خنک نمودن هوای ساختمان و یا مصارف صنعتی است. آبی که با بکارگیری چیلر سرد شده است از طریق پمپ و یا استفاده از لوله کشی به واحد های توزیع کننده هوای سرد مانند فن کویل هایی که در داخل ساختمان تعبیه شده است و یا دستگاه هواساز ارسال می گردد. لوله هایی که وظیفه ی انتقال آب سرد را بر عهده دارند عایق کاری می شوند تا دمای آب سرد را حفظ نمایند. آب سرد جدا از اینکه وظیفه ی سرمایش ساختمان را بر عهده دارد، به عنوان آب خنک کننده در فرایند های صنعتی نیز استفاده می شود. شایان ذکر است که آب سردی که توسط چیلرتهیه می شود در مداری بسته به جریان در می آید. منظور از مدار بسته این است که آب درون لوله ها و کویل ها جریان پیدا می کند و از این طریق راهی برای تبخیر آب وجود ندارد.

این سیستم سرمایشی به دو دسته تراکمی و جذبی تقسیم بندی می شوند. چیلرهای تراکمی توسط انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی توسط انرژی حرارتی به جهت ایجاد سرما و برودت عمل می کنند.

چیلر تراکمی

چیلر

اجزای تشکیل دهنده چیلرتراکمی چهار قسمت می باشد. که این چهار قسمت شامل کندانسور، اپراتور، شیر انبساط و کمپرسور است. در اپراتور مبرد به صورت مایع اشباع یا نزدیک به مایع اشباع در دمای پایین و فشار پایین وارد می شود و با عمل گرفتن گرما از هوا یا آب (سیال ناقل) در همان فشار پایین به بخار تبدیل می شود. این گرما باید از مبرد جدا گردد. هدف چیلر های تراکمی یا ضربه ای و هم چنین جذبی ایجاد شرایطی می باشد که در آن امکان انتقال حرارت به محیط های اطراف چیلر ایجاد گردد.

5 مزیت چیلر جذبی نسبت به چیلر تراکمی

صرفه جویی در مصرف انرژی: چیلر های جذبی با توجه به اینکه منبع انرژی آنها گاز طبیعی، گازوئیل و یا گرمای هدر رفته است در نتیجه مصرف برق آنها بسیار پایین می باشد.

صرفه جویی در هزینه ی تجهیزات برق اضطراری: به کار گیری چیلر های چذبی در ساختمان هایی مانند سالن های کامپیوتر، مراکز درمانی و… که وجود برق اضطراری در این مکان ها بسیار ضروری است، بسیار مقرون به صرفه بوده و چیلر های جذبی موجب صرفه جویی در هزینه ی این گونه تجهیزات خواهند شد.

چیلرهای جذبی موجب صرفه جویی در میزان هزینه اولیه ی مورد نیاز خواهند شد: از بعضی از چیلرها می توان در زمستان به عنوان هیتر استفاده نمود و برای سیستم های گرمایشی آب گرم لازم را با دمایی تا حد ۲۰۳ درجه تامین کرد. این نکته را هم باید مدنظر داشت که با بکارگیری این چیلر ها علاوه بر اینکه در هزینه های خرید دیگ صرفه جویی قابل توجهی می گردد، در فضا هم صرفه جویی قابل ملاحظه ای رخ می دهد.

بازگشت سرمایه گذاری اولیه: با توجه به اینکه چیلرهای جذبی نیاز کمتری به برق دارند در نتیجه هزینه های کارکردی کاهش می بابد. چیلر های جذبی در مقایسه با چیلر های تراکمی به میزان کمتری گازهای گلخانه ای و آلاینده هایی نظیر اکسید های نیتروژن و اکسید های گوگرد و ذرات معلق را تولید نمایند. در نتیجه به لحاظ زیست محیطی خرید چیلر های جذبی مناسب تر است.