معایب پکیج برقی

با توجه به آمار ارائه شده توسط مراجع رسمی سطح دسترسی مصرف کنندگان به گاز طبیعی شهری، تا پایان پاییز سال ۹۷ حدود ۷۶ درصد بوده است.با این وجود می توان نقاط فراوانی را مثال زد که به گاز طبیعی دسترسی ندارند. در این مناطق اغلب مصرف کنندگان از سوخت های فسیلی مایع مانند نفت خام و یا گازوئیل برای تامین گرمایش و آب گرم بهداشتی خود استفاده می نمایند. در سال های اخیر به علت بالا بودن قیمت تمام شده این حامل های انرژی و سخت تر شدن دسترسی به آنها نیاز به یک سیستم گرمایشی کارآمد احساس شده است. یکی از مناسب ترین سیستم های گرمایشی برای این مناطق سیستم پکیج برقی می باشد. که به صورت توام هم گرمایش محیط و هم آب گرم بهداشتی مورد نیاز را تامین می نماید. سیستم پکیج برقی با توجه به دارا بودن مزایای مختلف دارای معایبی نیز می باشد. در این نوشته قصد داریم تا مصرف کنندگان را با تمامی زوایای پکیج های برقی آشنا سازیم. شایان ذکر است این مقاله نه قصد تخریب و نه قصد تائید این محصول را نداشته است و سعی شده است به تمامی ابعاد استفاده از این محصول پرداخته شود.

نصاب و سرویس کار کمتر

پکیج
پکیج برقی

وجود مکانیزم پیچیده و مدارهای سیم کشی در ساختار پکیج برقی نیاز به نیروی فنی متخصص و مسلط به امور مربوط به این موارد را ضروری می نماید. از این رو سرویس کاران یا نصاب این دستگاه ها علاوه بر تسلط در زمینه ی تاسیسات باید در زمینه ی مهندسی برق و سیم کشی نیز مهارت داشته باشند تا بتوانند پکیج برقی را به درستی نصب و راه اندازی نمایند. همچنین در مورد تعمیر و نگه داری پکیج برقی نیز مسائلی از این دست وجود خواهد داشت. با توجه به موارد یاد شده، میتوان گفت که نصاب و سرویس کاران این دست از محصولات به ندرت یافت می شوند. همین امر موجب نگرانی مصرف کنندگان در زمینه ی خرید این محصولات شده است. در ادامه باید به این مورد اشاره نمود که تقریبا تمامی تولیدکنندگان و ارائه کنندگان این محصولات، دستگاه های خود را با ضمانت نصب در محل به فروش می رسانند. هرچند کمتر دیده شده است که این نصب به صورت رایگان صورت گیرد و معمولا با اخذ هزینه ی نسبتا زیاد از مشتریان انجام می شود. مضافا هنگام خرابی این دست از دستگاه ها به علت نبود سرویس کاران ماهر، مصرف کنندگان عمدتا با قطعی چند روزه سیستم گرمایش پکیج و متحمل شدن هزینه های تعمیرات فراوان مواجه می گردند.

عدم وجود تنوع مدل های گوناگون

معمولا هنگام خرید پکیج های گازی و با مراجعه به ارائه کنندگان این دسته از محصولات با خیل عظیم تنوع در این دسته از پکیج های مواجه خواهیم بود. پکیج های گازی توسط تعداد زیادی از تولیدکنندگان داخلی و خارجی به بازار مصرف تزریق می گردند. زیاد بودن تعداد تولیدکنندگان و تقاضای بالای بازار مصرف موجب ایجاد رقابت نسبتا شدیدی در میان تولیدکنندگان این دستگاه ها شده است. از همین رو شاهد تنوع بالای تولید پکیج های گازی هستیم. اما در مورد پکیج های برقی وضعیت کاملا متفاوت است. کم بودن تقاضا باعث گردیده است تولیدکنندگان معدودی به سمت تولید این دسته از محصولات بروند و عدم وجود رقابت در میان تولیدکنندگان موجب گردیده است که تنوع پکیج های برقی بسیار محدود باشد و اغلب با قیمت های سرسام آور این محصولات روبرو بوده ایم.

پکیج
پکیج برقی

مقایسه قدرت گرمایش پکیج گازی و پکیج برقی

برای برآورد راندمان دقیق یک دستگاه می بایست قدرت گرمایشی محصول را نسبت به میزان انرژی مصرفی سنجید. طبق این تعریف دستگاهی راندمان و قدرت گرمایشی بالایی دارد که با مصرف حداقل انرژی، گرمایش بیشتری ارائه دهد. در این بخش قصد داریم قدرت گرمایشی پکیج برقی و گازی را طبق تعریف انجام شده، مقایسه کنیم . طبق استانداردهای تعریف شده سازمان نظام مهندسی در مساحت حدود ۱۰۰ متر مربع، میزان مصرف برق حدود ۷ کیلو وات در ساعت می باشد و همچنین میزان مصرف گاز در مساحت ۱۰۰ متر مربع حدود ۲٫۵ متر مکعب در ساعت می باشد. مطالعات انجام شده به این معناست که برای گرمایش مساحت مشخصی مقدار نسبتا بیشتری برق مورد نیاز می باشد. بر اساس مصوبات بودجه تعرفه گاز مصرفی به طور میانگین به ازای هر متر مکعب ۲۵۰ تومان می باشد و همچنین تعرفه برق مصرفی به طور میانگین به ازای هر کیلو وات ۳۰۰ تومان می باشد.

قیمت مصرف برق توسط پکیج برقی( تومان): ۷×۳۰۰ = ۲۱۰۰

قیمت مصرف گاز توسط پکیج گازی(تومان): ۲٫۵ ×۲۵۰ = ۶۲۵

امکان برق گرفتگی

پکیج

پکیج های برقی معمولا با برق ۲۲۰ ولت خانگی و بعضا با برق سه فاز صنعتی راه اندازی می شوند بر همین اساس وجود سیستم ایمنی با عملکرد بی نقص بسیار ضروری به نظر می رسد. این در حالی است که بسیار مشاهده شده است، علیرغم تاکید تولیدکننگان، نصاب ها از اتصال زمین ارت خودداری می نمایند و با جملاتی مانند: “لازم نیست…”، “شما اینطوری استفاده کن مشکلی پیش اومد با من” و… از انجام این امر مهم سر باز می زنند. در تبلیغات تولیدکنندگان دستگاه های پکیج برقی بسیار مشاهده نموده ایم ُبه فیوز حفاظ جان با حساسیت ۰٫۳۲ آمپر اشاره شده است. همچنین در مورد بیمه استفاده از این دستگاه ها نیز بسیار شنیده ایم. اما هرگز در جایی مشاهده نکرده ایم که به این مورد اشاره شده باشد که همین فیوز حفاظ جان فقط و فقط در صورتی کارکرد صحیحی خواهد داشت که سیم ارت ( اتصال به زمین ) به درستی نصب شده باشد. و یا بیمه دستگاه زمانی مشمول پرداخت خسارت خواهد بود که سیم ارت ( اتصال به زمین ) حتما نصب گردیده باشد.

مصرف بالای برق

تمامی پکیج های برقی موجود در بازار تاسیسات کشور دارای حداقل مصرف ۳ کیلووات ساعت می باشند. این میزان از مصرف با توجه به شدت جریان مصرفی حدود ۱۳٫۵ آمپری آن بسیار زیاد به نظر می رود. حال آنکه مقدار یاد شده حداقل مصرف این دستگاه ها می باشد. و در صورت استفاده از دستگاه های با ظرفیت بالاتر و در فصول سرد سال هزینه های هنگفتی را به مصرف کنندگان این محصولات تحمیل خواهد نمود.

استفاده از مدل های برقی برای مصرف کنندگانی که از گاز شهری بهره مند هستند به هیچ وجه توصیه نمی گردد. و فقط برای افرادی که از برق با تعرفه پائین و یا دارای برق سه فاز که شامل هزینه ی پائین تری است می تواند توصیه گردد.

قیمت بیشتر پکیج های برقی نسبت به پکیج های گازی

قیمت پکیج برقی نسبت به نوع گازسوز آن همواره بیشتر است. علت این امر را می توان در تولید محدود این دسته از پکیج ها و نبود رقابت در میان تولید کنندگان جستجو کرد. با توجه به کمبود تقاضای این دسته از پکیج ها و میزان تولید بسیار کم آن ها نسبت به پکیج های گازی، تولیدکنندگان معدودی مبادرت به تولید کارگاهی محصولات نموده اند. همین امر موجب انحصاری شدن تولید این دسته از محصولات و قیمت بسیار بالای آن ها نسبت به قیمت واقعی شان شده است. امید می رود تولیدکنندگان و ارائه کنندگان این محصول با کم کردن حاشیه سود رغبت مصرف کنندگان را به خرید این محصول بیشتر نمایند.