نکات طلایی جهت خرید پکیج گازی

پکیج شوفاژ گازی چیست؟

قبل از اینکه استفاده از پکیج گازی فراگیر شود به جهت تامین گرمایش توسط موتور خانه هزینه های هنگفتی صورت می گرفت. از معایب استفاده از موتور خانه می توان یه هزینه ی بالای نگهداری و سوخت اشاره نمود. با همه گیر شدن پکیج ها، به مرور استفاده و بهره برداری از موتور خانه ها کاهش یافت و استفاده از پکیج مرسوم شد. به طور کلی پکیج دستگاهی است که هدف آن تامین همزمان آب گرم بهداشتی و آب گرم شوفاژ برای واحد های تجاری و مسکونی می باشد. به عبارت دیگر می توان گفت که پکیج دستگاهی است که جایگزین موتور خانه های قدیمی شده و سیستم گرمایش محیط و آب گرم مورد نیاز را تامین می نماید.

هر زمان که مصرف کننده به آب گرم بهداشتی نیاز داشته باشد به محض باز نمودن شیر آب گرم به صورت اتوماتیک، پکیج موجب روشن شدن مشعل شده و پس از قطع مصرف آب مشعل پکیج خاموش می گردد.

انواع پکیج از نظر نوع نصب

پکیج ها به لحاظ نوع نصب به دو نوع نصب به صورت دیواری و نصب به صورت زمینی تقسیم بندی می شوند.

پکیج دیواری:  پکیج گازی دیواری معمولا در داخل آشپزخانه و یا در داخل آبدار خانه در محیط های تجاری بر روی دیوار نصب می گردد. از این رو دیگر فضای مفید را اشغال نکرده و می توان از فضای مفید آشپزخانه و آبدارخانه استفاده بهتری برد.

پکیج زمینی: استفاده از پکیج گازی زمینی نسبت به آبگرمکن ها و سیستم شوفاژ خانه مرکزی مزایای بسیاری دارد. پکیج های زمینی بعضا دارای مخزن کوئل دار یا مخزن ذخیره آب گرم بوده و در برخی از مدل ها در ساخت پکیج های زمینی از مشعل جداگانه استفاده می کنند. این نوع پکیج ها در فضاهایی که نیاز به گرمایش بیشتر احساس می شود و این امکان با پکیج دیواری میسر نیست، استفاده می شود.

پکیج

6 نکته ی طلایی جهت خرید پکیج

انتخاب متناسب با نیاز: توصیه می شود پکیجی خریداری نمایید که متناسب با فضای ساختمان باشد.

ملاحظه ی دودکش: در طبقات آخر آپارتمان به این علت که طول عمودی لوله دودکش ساختمان کمتر از ۳ متر است. به همین دلیل حتما باید پکیج فن دار نصب گردد. اما در طبقه های زیرین در صورتی که طول افقی لوله دودکش کم باشد یعنی چیزی حدود کمتر از ۱ متر می توان از پکیج بدون فن استفاده نمود و از صدای فن پکیج به خصوص در زمستان در امان بود.

توجه به مبدل حرارتی در محل: در صورتی که گرمایش ساختمان از کف تامین شود بهتر است که پکیج های کندانسیک استفاده گردد تا مصرف گاز پکیج کمتر شود.

توجه به آب گرم مصرفی: چنانچه آب گرم فراوان نیاز دارید توصیه می شود از پکیج های مخزن دار یا پکیج با قدرت بالا تر از ۳۱ کیلو وات استفاده کنید.

مبدل های پکیج: امروزه به دلیل استفاده زیاد از آب در ایران، به کارگیری پکیج های دو مبدله کارایی بیشتری دارد. پکیج های تک مبدله پس از چند سال رسوب میگیرند و بازدهی آنها پایین می آید.

پکیج دیواری یا زمینی: چنانچه ظرفیت حرارتی زیادی از پکیج انتظار دارید (معمولا برای آپارتمان هایی با بیش از ۳۰۰ متر مربع) توصیه می گردد که از پکیج های زمینی استفاده نمایید. در هر صورت اولویت انتخاب پکیج، با پکیج های دیواری می باشد زیرا بسیار کم مصرف تر و دارای عمری طولانی تر نسبت به پکیج های زمینی است.

تفاوت پکیج دیواری دو مبدل و تک مبدل

در پکیج های تک مبدل هم آب گرم مصرفی و هم گرمایش توسط این مبدل با تماس مستقیم با شعله مشعل تامین می گردد.

پکیج تک مبدل یا بی ترمیک (Bithermic) چیست؟

در این نوع پکیج، زمانی که مصرف کننده درخواست آب گرم را با باز نمودن یکی از شیر ها به دستگاه اعلام می نماید، توسط فرمان فلومتر آب وارد دستگاه می گردد. در این میان مبدل اصلی دوبل شده و با قرار گرفتن در معرض شعله مستقیم مشعل گرم می شود و از طریق لوله آب گرم مصرفی به سمت لوله حرکت می نماید. حال زمانی که مصرف کننده درخواست گرمایش دارد و یا به اصطلاح دیگر، پکیج را در حالت زمستانی قرار می دهد شیر سه طرفه، مسیر حرکت را به سمت رادیاتور ها سوق می دهد در این حالت پمپ پکیج دیواری فقط در شرایط زمستانی فعال می گردد و در حالت تابستانی پمپ دستگاه غیر فعال می شود.

پکیج دو مبدل یا مونوترمیک (monothermic):

پکیج

در طراحی و ساخت این نوع پکیج از دو مبدل استفاده شده که شامل مبدل اصلی یا همان (Gas water heat wxchanger) و مبدل صفحه ای (water heat exchanger) می باشد. در پکیج دو مبدل به جهت تامین گرمایش محیط مبدل اصلی را بکار میگیرند به این صورت که در فصل زمستان پمپ دستگاه فعال بوده و با عمل گردش آب در مبدل اصلی گرمایش محیط تامین می گردد. اما در زمانی که مصرف کننده درخواست آب گرم مصرفی را دارد پمپ دستگاه مجددا فعال شده و شروع به کار می نماید.