پکیج برقی دیواری برمو

معرفی انواع پکیج های برقی

پکیج دیواری برقی برمو

در سالیان نه چندان دور شاهد ظهور و استفاده از موتورخانه ها برای گرمایش منازل و ساختمان های گوناگونی بوده ایم. اما با پیشرفت تکنولوژی موتورخانه ها به صورت تدریجی جای خود را به دستگاه های پکیج دادند. چنین تغییری با توجه به مشکلات فراوان استفاده از موتورخانه ها دور از انتظار نبود. دستگاه های پکیج در واقع تمامی وظایف موتورخانه های قدیمی را انجام می دهند با این تفاوت که بسیار ارزان تر و کم مصرف تر از موتورخانه ها می باشند. پیش از این در مقاله ی تفاوت های سیستم موتورخانه مرکزی و پکیج به صورت کامل به این تفاوت های اشاره کرده ایم. در واقع برای دستگاه های پکیج میتوان دو وظیفه مهم در نظر گرفت.

تامین گرمایش مورد نیاز ساختمان اولین و مهم ترین وظیفه دستگاه های پکیج می باشد. در حال حاضر متداول ترین سیستم های انتقال گرمایش به محیط رادیاتور ها، سیستم گرمایش از کف و فن کوئل ها می باشند. هر کدام از این سیستم ها مزایا و معایب خود را دارا می باشند. همچنین تامین آب گرم مورد نیاز مصارف روزانه نیز بر عهده دستگاه پکیج می باشد. در صورتی که این آب گرم به صورت بهداشتی تامین گردد و درون خود املاح و ذرات مضر نداشته باشد می تواند به عنوان یک نقطه قوت برای دستگاه پکیج برشمرده شود.

دستگاه پکیج برقی عملکردی کاملا مشابه پکیج های گازی متداول داراست و نیازی به هیچ گونه تغییرات در لوله کشی ساختمان یا مدار شوفاژ نخواهد داشت

تفاوت پکیج شوفاژ گازی و برقی

المنت پکیج برقی برمو

تنها تفاوت پکیج شوفاژ برقی با نوع گازسوز به سیستم تولیدکننده گرمایش این دستگاه ها برمی گردد. در دستگاه های گازسوز از شعله برای تامین گرمایش مورد نیاز دستگاه استفاده می گردد. در حالی که در مدل های برقی از المنت برای این امر بهره گرفته می شود. المنت ها نسبت به شعله دارای مزایای فراوانی می باشند. یکی از مهم ترین مزیت سیستم برقی عدم تولید گازهای آلاینده می باشد. به همین دلیل پکیج های برقی نیازی به دودکش ندارند و می توانند در هر جایی نصب گردند. علاوه بر این موارد دستگاه ها برقی به علت عدم نیاز به فن و همچنین جرقه زن بسیار کم صداتر از مدل های گازسوز می باشند. گروه صنعتی برمو از المنت های فلنج دار با درپوش های برنجی در تولید پکیج های برقی بهره می برد. دستگاه های تولیدی این مجموعه به سیستم حفاظتی مجهز می باشند که در صورت نبود آب در مدار دستگاه، جریان الکتریکی ورودی به المنت را قطع کرده و از سوختن و صدمات آتی به دستگاه و محیط جلوگیری به عمل می آورد. این سیستم ایمنی برای اولین بار در کشور توسط گروه صنعتی برمو مورد استفاده قرار گرفته است و خیال مصرف کنندگان را از بابت ایمنی دستگاه به طور کامل راحت می نماید.

انواع پکیج برقی از نظر نوع نصب

پکیج های شوفاژ برقی از نظر نوع نصب به دو دسته دیواری و زمینی تقسیم می گردند.

پکیج های برقی دیواری گروه صنعتی برمو همانطور که از نامشان پیداست بر روی دیوار نصب می گردند. این دسته از پکیج ها دارای ابعاد استاندارد برای جای گرفتن در میان کابینت ها می باشند. و معمولا نسبت به مدل های زمینی دارای وزن کمتری هستند و در ظرفیت های ۲۴۰۰۰w و ۲۸۰۰۰w و ۳۵۰۰۰w تولید می گردند همچنین میتوانند تا ۳۲۰ مترمربع فضا را (بسته به شرایط محیط مورد استفاده می تواند کمتر و بیشتر شود) ساپورت نمایند. این دسته از پکیج های برقی نسبت به مدل های زمینی برق کمتری مصرف می نمایند و قابلیت راه اندازی با برق تک فاز خانگی و سه فاز را دارا هستند. لازم به ذکر است که مدل های دیواری می توانند به طور همزمان گرمایش محیط و آب گرم بهداشتی مصرف کننده را تامین نمایند و دارای سیستم کنترل دیجیتالی با قابلیت اتصال به ترموستات محیطی نیز هستند. در نهایت لازم به ذکر است که در صورت سفارش مشتریان می توان این دستگاه ها را با سیستم کنترل از راه دور پیامکی نیز ارائه کرد.

پکیج های برقی زمینی از نظر ساختار کلی عملکردی همانند مدل های دیواری دارند با این تفاوت که معمولا در ظرفیت های بالاتری تولید می گردند. از مهم ترین مزایای این دستگاه ها می توان به قدرت ساپورت بالاتر نسبت به مدل های دیواری، قابلیت تامین آب گرم بهداشتی در حجم بالاتر و استهلاک پائین تر آن ها اشاره کرد. این مدل ها معمولا در بخش هایی مانند پارکینک، زیرزمین و یا محل موتورخانه های نصب می گردند. از همین رو اگر با محدودیت فضا مشکلی ندارید و منزل شما از فضای کافی برای نصب پکیج زمینی برخوردار است و هم چنین متراژ منزل شما بالاست بهتر است از پکیج های زمینی جهت تامین گرمایش محیط و آب گرم مصرفی بهره بگیرید.

قطعات پکیج برقی برمو

۱٫ برد پکیج: برد پکیج دیواری به نوعی مغز دستگاه بوده که وطیفه ی تجزیه و تحلیل ورودی و خروجی های دستگاه را بر عهده دارد. به عبارت دیگر می توان گفت برد پکیج قطعه ای است که فرمان های پکیج را به قسمت های مختلف نشان می دهد. در صورتی که خرابی در قسمت برد پکیج بروز دهد مغز پکیج از کار افتاده و فرمان دادن پکیج به بخشها و قطعات به درستی انجام می گیرد. در برخی موارد با توجه به توان و نوع کارکرد و تهویه می توان تغییرات دلخواهی را بر اساس خواسته ی کاربران بر روی برد پکیج های برمو ایجاد کرد. از دلایل ایجاد تغییر بر روی برد پکیج های برمو می توان به پیشرفته بودن آنها اشاره نمود.

قطعات نصب شده بر روی برد پکیج

۱ – ۱٫ ترموستات حد: وظیفه ی این قطعه این است که اگر به هر شکلی سنسور های مدار آب گرم مصرفی و مدار گرمایش به درستی عمل ننماید و دمای آب بالا روز دستور قطع را به برد الکتریکی صادر نموده و سریعا مشعل خاموش می گردد. در این هنگام پکیج دیگر روشن نشده تا اینکه دمای آب کاهش یافته و دکمه ی ریست زده شود. اگر به محل اتصال ترموستات حد به مبدل نگاهی بیندازید متوجه وجود ماده ای خمیری شکل در بین آنها خواهید شد. وجود این ماده که خمیر سیلیکونی نام دارد موجب جلوگیری از زنگ زدگی ترموستات شده و هم چنین گرمای مبدل به طور یکنواخت به ترموستات می رسد و موجب بهتر شدن عملکرد ترموستات می شود.

۲ – ۱٫ رله: این کلید الکترونیکی یکی از پرکاربرد ترین قطعات موجود درمدار هایی است که از یک قسمت کنترل الکترونیکی و یک سوئیچ جهت قطع و وصل جریان برق با ولتاژ های بالا برخوردار هستند. وطیفه ی رله کنترل مسیر جریان آب گرم مبدل اصلی می باشد. به شکلی که وقتی کاربر شیر آب گرم مصرفی را باز می کند دسور تغییر مسیر شیر سه طرفه از مسیر گرمایش شوفاژ به مبدل ثانویه توسط رله صادر می گردد.

۳ – ۱٫ فیوز: این قطعه در ورودی برق اصلی به دستگاه قرار گرفته شده است و در مقابل هر نوع اتصال کوتاه عکس العمل نشان داده و برق ورودی به برد را قطع می نماید. فیوز یک وسیله ی حفاظتی بوده که دستگاه را در مقابل اضافه بار حفظ می نماید. اساس کار این قطعه قطع جریان اصلی برق در هنگام اتصال کوتاه بوده به گونه ای که هنگام عبور این موارد از نوار فلزی درون فیوز ها موجب گسستگی آلیاژ آنها شده و مدار باز می شود. فیوز به کار برده شده در پکیج های برقی برمو فیوز مینیاتوری بوده که از ابعاد نسبتا کوچکی برخوردار می باشد.

۴ – ۱٫ فیوز حفاظ جان: فیوز حفاظ جان نوعی کلید بوده که با مقایسه ی جریان سیم های رفت و برگشت، اگر اختلافی مابین جریان رفت و برگشت وجود داشته باشد نسبت به قطع مدار اقدام می نماید. در حالت عادی مدار های الکتریکی، جریان رفت و برکشت برابر می باشد اما اگر به هر علتی جریان بین سیم فاز و نول (در مدار های تک فاز) دچار اختلال شوند کلید محافظ جان وارد عمل خواهد شد.

۵ – ۱٫ پرشر سوییچ آب: پرشر سوییچ یک کلید، برای کنترل میزان فشار آب موجود در مدار بسته ی شوفاژ می باشد. این کلید به صورت normali open بوده و وقتی که فشار آب موجود در مدار بسته ی شوفاژ در رنج مطلوب قرار گیرد کلید بسته می شود و دستگاه اجازه ی روشن شدن پیدا می کند. در صورتی که فشار دستگاه بیش از حد تعیین شده پرشر سوییچ باشد (این عدد بر روی پرشر سوییچ درج شده است) با استفاده از اهم متر حالت بیزر مدار الکتریکی پرشر سوییچ آب را تست می کنیم. اگر مدار بسته باشد و صدای سوت اهم متر شنیده شود پرشر سوییچ سالم می باشد در غیر اینصورت خراب است.

۶ – ۱٫ پمپ سیرکولاسیون: در پکیج دیواری تک مبدله پمپ سیرکولاسیون در مدار شوفاژ عمل کرده و توسط چرخش روتر داخل پمپ آب سیستم شوفاژ را از مسیر برگشت رادیاتور ها دهش می دهد. در پکیج های در مبدله پمپ در زمان استفاده ی آب گرم بهداشتی، آب مدار شوفاژ را مابین مبدل اصلی و مبدل ثانویه به گردش در می آورد تا آب گرم مصرفی را به صورت القائی گرم کند و در مدار شوفاژ نیز توسط چرخش روتر داخل پمپ آب سیستم شوفاژ را از مسیر برگشت مکش کرده و آن را به سمت رفت رادیاتور ها دهش می دهد.

۷ – ۱: موتور شیر سه طرفه: در پکیج های دیواری برمو از موتور شیر سه طرفه استفاده شده است که قابلیت های زیادی را در اختیار کاربر قرار می دهد. شیر سه طرفه به وسیله ی جریان الکتریکی عمل میکند. نحوه ی عملکرد این دستگاه به این شکل است که پس از وارد شدن نیروی برق به دستگاه و همزمان با باز نمودن آب گرم میله ی شاسی درون شیر سه طرفه عمل کرده و دریچه ی شوفاژ را به وسیله ی اورینگ می بندد این قطعه در انواع مدل های پکیج متفاوت است اما دارای عملکردی یکسان می باشد. شیر سه طرفه ی استفاده شده در پکیج های برقی برمو دارای کیفیت ساخت بالایی می باشد که از مواد اولیه ی مرغوب ساخته شده است.